<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" version="2.0">
  <channel>
    <title><![CDATA[maratonkarkonoski.pl - Terminarz maratonów, biegów, eventów sportowych]]></title>
    <link>https://maratonkarkonoski.pl/</link>
    <description><![CDATA[Aktualny kalendarz maratonów, biegów i wydarzeń sportowych. Sprawdź terminy imprez, poznaj świat biegania i odkryj porady treningowe!]]></description>
    <language>pl-PL</language>
    <lastBuildDate>Sun, 18 Oct 2026 03:30:40 GMT</lastBuildDate>
    <atom:link href="https://maratonkarkonoski.pl/feed.xml" rel="self" type="application/rss+xml" />
    <item>
      <title><![CDATA[Kalendarz maratonów w Polsce w pierwszym kwartale 2027 roku]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/kalendarz-maratonow-w-polsce-w-pierwszym-kwartale-2027-roku</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/kalendarz-maratonow-w-polsce-w-pierwszym-kwartale-2027-roku</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 03:30:40 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Michał Nowaczkiewicz]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Maraton]]></category>
      <description><![CDATA[Kalendarz maratonów w Polsce na styczeń, luty i marzec 2027. Sprawdź terminy biegów, ultramaratonów, lokalizacje zawodów i informacje o zapisach.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p><strong>Pierwszy kwartał 2027 roku zapowiada się interesująco dla miłośników biegania długodystansowego.</strong> Od styczniowych treningów i zimowych biegów górskich, przez lutowe ultramaratony, aż po marcowe zawody otwierające wiosenny sezon – to doskonały okres na rozpoczęcie sportowych wyzwań.</p><p>Na portalu <strong>MaratonKarkonoski.pl</strong> przygotowujemy zestawienie wydarzeń biegowych organizowanych od <strong>1 stycznia do 31 marca 2027 roku</strong>, obejmujące klasyczne maratony na dystansie 42,195 km, ultramaratony oraz wybrane biegi górskie.</p><p>Warto pamiętać, że zimą w Polsce odbywa się mniej klasycznych maratonów ulicznych niż wiosną i jesienią. Dlatego w naszym kalendarzu uwzględniamy również zawody na innych dystansach, wyraźnie zaznaczając ich charakter.</p><h2>Terminarz maratonów – I kwartał 2027</h2><p><i>Stan informacji: 18 października 2026 roku.</i></p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Data</th><th>Wydarzenie</th><th>Lokalizacja</th><th>Status terminu</th></tr></thead><tbody><tr><td>6 stycznia 2027</td><td>Maraton Alei Wielkiej Wyspy</td><td>Wrocław</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>17 stycznia 2027</td><td>Zimowy Maraton Świętokrzyski</td><td>Chęciny</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>17 stycznia 2027</td><td>Zimowy Ultramaraton Annogórski</td><td>Leśnica</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>17 stycznia 2027</td><td>Dwumaraton Olęderski</td><td>Grudna</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>24 stycznia 2027</td><td>Zimowy Maraton Bieszczadzki</td><td>Cisna</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td><strong>27 lutego 2027</strong></td><td><strong>Zimowy Ultramaraton Karkonoski</strong></td><td>Szklarska Poręba – Karpacz</td><td><strong>Potwierdzony</strong></td></tr><tr><td>14 marca 2027</td><td>Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego</td><td>Kodeń</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>14 marca 2027</td><td>Dwumaraton Olęderski</td><td>Przyłęk</td><td>Orientacyjny</td></tr><tr><td>21 marca 2027</td><td>Ultramaraton Zielonogórski</td><td>Zielona Góra</td><td>Orientacyjny</td></tr></tbody></table></figure><p><i>Uwaga: daty oznaczone jako orientacyjne wymagają potwierdzenia przez organizatorów. Część wydarzeń oferuje dystanse inne niż klasyczny maraton, czyli 42,195 km. Przed rejestracją należy sprawdzić aktualny regulamin zawodów.</i></p><h2>Styczeń 2027 – zimowe maratony w Polsce</h2><p>Styczeń to miesiąc dla biegaczy, którzy nie boją się niskich temperatur, śniegu i trudnych warunków terenowych.</p><p>Wśród wydarzeń wymienianych w kalendarzach biegowych znajdują się między innymi <strong>Zimowy Maraton Świętokrzyski w Chęcinach</strong>, <strong>Zimowy Maraton Bieszczadzki w Cisnej</strong> oraz <strong>Zimowy Ultramaraton Annogórski w Leśnicy</strong>.</p><p>Zawody zimowe wymagają odpowiedniego przygotowania, szczególnie w zakresie ubioru, nawodnienia i bezpiecznego poruszania się po oblodzonych nawierzchniach.</p><p>Przed zaplanowaniem wyjazdu warto potwierdzić termin, dystans, profil trasy i zasady udziału w wybranym biegu.</p><h2>Luty 2027 – Zimowy Ultramaraton Karkonoski</h2><p>Jednym z najciekawszych wydarzeń pierwszego kwartału będzie <strong>XIII Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego</strong>, zaplanowany na <strong>27 lutego 2027 roku</strong>.</p><p>To wymagający bieg górski prowadzący przez Karkonosze. Zawodnicy muszą przygotować się na śnieg, mróz, silny wiatr i znaczne przewyższenia.</p><p><strong>Najważniejsze informacje o Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim 2027</strong></p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Informacja</th><th>Szczegóły</th></tr></thead><tbody><tr><td>Data zawodów</td><td>27 lutego 2027</td></tr><tr><td>Dystans</td><td>Około 48 km</td></tr><tr><td>Planowana godzina startu</td><td>7:30</td></tr><tr><td>Limit uczestników</td><td>400 osób</td></tr><tr><td>Limit czasu</td><td>10 godzin i 30 minut</td></tr><tr><td>Miejsce startu</td><td>Szklarska Poręba</td></tr><tr><td>Miejsce mety</td><td>Karpacz</td></tr><tr><td>Planowany termin zapisów</td><td>27 października – 3 listopada 2026</td></tr></tbody></table></figure><p>Trasa prowadzi ze Szklarskiej Poręby przez karkonoskie szlaki w kierunku Śnieżki i Karpacza. Jej dokładny przebieg oraz wymagane wyposażenie należy sprawdzić w regulaminie aktualnej edycji.</p><p><strong>Uwaga:</strong> termin zawodów został zapowiedziany, natomiast szczegóły zapisów, godzina startu i zasady uczestnictwa powinny zostać zweryfikowane po opublikowaniu ostatecznego regulaminu.</p><h2>Marzec 2027 – początek wiosennego sezonu biegowego</h2><p>Marzec to okres przejściowy pomiędzy zimowymi zawodami a największymi wiosennymi maratonami ulicznymi.</p><p>W kalendarzach pojawiają się między innymi <strong>Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego w Kodniu</strong> oraz <strong>Ultramaraton Zielonogórski</strong>.</p><p>Dla biegaczy preferujących krótsze dystanse interesującymi wydarzeniami mogą być także Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego oraz Pabianicki Półmaraton Wszystko Gra.</p><p>Terminy marcowych wydarzeń wymagają potwierdzenia, dlatego przed zapisami warto sprawdzić aktualne komunikaty organizatorów.</p><h3>Największe maratony w Polsce po pierwszym kwartale 2027</h3><p>Dla wielu biegaczy zawody w styczniu, lutym i marcu stanowią etap przygotowań do największych wiosennych maratonów ulicznych.</p><p>W kwietniu 2027 roku zapowiedziano między innymi:</p><ul><li><strong>9–11 kwietnia 2027</strong> – weekend DOZ Maratonu Łódź.</li><li><strong>18 kwietnia 2027</strong> – Cracovia Maraton w Krakowie.</li><li><strong>25 kwietnia 2027</strong> – Energa Gdańsk Maraton.</li></ul><p>Wiosenne maratony przyciągają zarówno doświadczonych zawodników, jak i osoby debiutujące na królewskim dystansie.</p><p><strong>O czym warto pamiętać?</strong></p><ul><li><strong>Ubiór:</strong> stosuj warstwową odzież dostosowaną do temperatury i warunków atmosferycznych.</li><li><strong>Obuwie:</strong> wybieraj buty zapewniające przyczepność na danym rodzaju nawierzchni.</li><li><strong>Nawodnienie:</strong> pamiętaj o regularnym przyjmowaniu płynów również podczas mrozów.</li><li><strong>Odżywianie:</strong> przetestuj żele energetyczne i inne produkty przed zawodami.</li><li><strong>Trening:</strong> przygotowuj się systematycznie, uwzględniając dystans i przewyższenia.</li><li><strong>Bezpieczeństwo:</strong> sprawdzaj prognozy pogody, komunikaty organizatora i obowiązkowe wyposażenie.</li></ul><h4>Podsumowanie – kalendarz maratonów na styczeń, luty i marzec 2027</h4><p><strong>Pierwszy kwartał 2027 roku</strong> to przede wszystkim czas zimowych biegów górskich, kameralnych maratonów i ultramaratonów. Szczególnie wyróżnia się Zimowy Ultramaraton Karkonoski, którego termin zapowiedziano na 27 lutego 2027 roku.</p><p>Warto regularnie sprawdzać aktualizacje kalendarza, ponieważ organizatorzy mogą zmieniać terminy, trasy i zasady zapisów.</p><p>Na portalu <strong>MaratonKarkonoski.pl</strong> co tydzień publikujemy terminarz nadchodzących maratonów, półmaratonów, biegów górskich i innych wydarzeń sportowych. Śledź nasz serwis, aby nie przegapić kolejnych zawodów i zaplanować swój sezon biegowy!</p>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Zapisy na Maraton Karkonoski – terminy, rejestracja, opłaty i najważniejsze informacje]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/zapisy-na-maraton-karkonoski-terminy-rejestracja-oplaty-i-najwazniejsze-informacje</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/zapisy-na-maraton-karkonoski-terminy-rejestracja-oplaty-i-najwazniejsze-informacje</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 03:17:06 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Kuba Wiśniewczyk]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Maraton]]></category>
      <description><![CDATA[Zapisy na Maraton Karkonoski i Zimowy Ultramaraton Karkonoski. Sprawdź terminy rejestracji, opłaty startowe, limity miejsc i wymagania dla biegaczy.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p><strong>Maraton Karkonoski</strong> to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników biegów górskich, wymagających tras i sportowej rywalizacji w otoczeniu malowniczych Karkonoszy. Udział w tego typu zawodach wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania fizycznego, ale również wcześniejszej rejestracji i zapoznania się z regulaminem.</p><p><strong>Zapisy na Maraton Karkonoski</strong> odbywają się za pośrednictwem systemu wskazanego przez organizatora. Zawodnicy powinni śledzić komunikaty dotyczące terminu otwarcia rejestracji, limitu uczestników, opłat startowych oraz wymagań związanych z udziałem w biegu.</p><p>Warto rozróżnić historyczny Maraton Karkonoski, obejmujący dystanse ULTRA i półmaraton, od organizowanego osobno Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Aktualny termin zapisów na kolejną edycję historycznego Maratonu Karkonoskiego nie został potwierdzony.</p><h2>Zapisy na Zimowy Ultramaraton Karkonoski 2027</h2><p>Najbliższa zapowiedziana edycja <strong>Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego</strong> odbędzie się <strong>27 lutego 2027 roku</strong>.</p><p>To wymagający bieg górski prowadzący przez malownicze, ale trudne technicznie szlaki Karkonoszy. Zawodnicy muszą przygotować się na niskie temperatury, śnieg, silny wiatr i znaczne przewyższenia.</p><p><strong>Najważniejsze informacje o zawodach</strong></p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Informacja</th><th>Szczegóły</th></tr></thead><tbody><tr><td>Data zawodów</td><td>27 lutego 2027</td></tr><tr><td>Planowany termin zapisów</td><td>27 października – 3 listopada 2026</td></tr><tr><td>Limit uczestników</td><td>400 osób</td></tr><tr><td>Dystans</td><td>Około 47,5–48 km</td></tr><tr><td>Miejsce startu</td><td>Szklarska Poręba</td></tr><tr><td>Miejsce mety</td><td>Karpacz</td></tr><tr><td>Limit czasu</td><td>10 godzin i 30 minut</td></tr></tbody></table></figure><p><i>Uwaga: termin rejestracji jest planowany i wymaga ostatecznego potwierdzenia przez organizatora. Szczegółowe zasady udziału mogą ulec zmianie.</i></p><h3>Jak zapisać się na Maraton Karkonoski?</h3><p>Aby zgłosić udział w zawodach, należy skorzystać z formularza rejestracyjnego udostępnionego przez organizatora. Proces zapisów może obejmować kilka etapów:</p><ol><li>Sprawdzenie oficjalnego terminu rozpoczęcia zapisów.</li><li>Wypełnienie formularza zgłoszeniowego.</li><li>Podanie wymaganych danych osobowych.</li><li>Potwierdzenie doświadczenia w biegach górskich, jeśli wymaga tego regulamin.</li><li>Zaakceptowanie regulaminu zawodów.</li><li>Udział w losowaniu miejsc, jeśli liczba zgłoszeń przekroczy limit.</li><li>Wniesienie opłaty startowej po zakwalifikowaniu do udziału.</li><li>Otrzymanie potwierdzenia rejestracji.</li></ol><p><strong>Ile kosztują zapisy na Zimowy Ultramaraton Karkonoski?</strong></p><p>W edycji 2026 <strong>opłata startowa wynosiła 470 zł</strong>. Kwota obejmowała świadczenia przewidziane przez organizatora w regulaminie zawodów.</p><p>Wysokość opłaty na edycję 2027 nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona. Przed dokonaniem zgłoszenia należy zapoznać się z aktualnym cennikiem i zasadami płatności.</p><h3>Limit miejsc i losowanie uczestników</h3><p>Zimowy Ultramaraton Karkonoski cieszy się dużym zainteresowaniem biegaczy górskich. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizator może przeprowadzić losowanie uczestników.</p><p>Podczas zapisów na edycję 2026 obowiązywał limit 400 miejsc, a przy przekroczeniu określonej liczby zgłoszeń przewidziano losowanie.</p><p>W poprzednich zasadach przewidziano również dodatkowe uprawnienia dla zawodników, którzy dwukrotnie bezskutecznie uczestniczyli w losowaniach w ciągu trzech poprzednich edycji.</p><h3>Kto może wystartować w Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim?</h3><p>Zawody przeznaczone są przede wszystkim dla doświadczonych biegaczy górskich, którzy mają odpowiednie przygotowanie fizyczne i potrafią bezpiecznie poruszać się w zimowych warunkach.</p><p>W edycji 2026 wymagano między innymi ukończenia dwóch górskich biegów na dystansie co najmniej maratońskim w okresie określonym regulaminem.</p><p>Wymagania kwalifikacyjne na kolejną edycję powinny zostać sprawdzone w aktualnym regulaminie.</p><h3>Jak przygotować się do startu?</h3><p>Przygotowanie do zimowego ultramaratonu wymaga regularnych treningów, doświadczenia na górskich szlakach i odpowiedniego wyposażenia.</p><p><i>Najważniejsze elementy przygotowania:</i></p><ul><li><strong>Trening wytrzymałościowy</strong> – regularne długie biegi i stopniowe zwiększanie obciążeń.</li><li><strong>Trening podbiegów</strong> – rozwijanie siły i wydolności podczas pokonywania przewyższeń.</li><li><strong>Technika zbiegów</strong> – ćwiczenie bezpiecznego poruszania się po stromych i nierównych szlakach.</li><li><strong>Przygotowanie zimowe</strong> – treningi w niskich temperaturach oraz nauka doboru odzieży.</li><li><strong>Odżywianie i nawodnienie</strong> – testowanie strategii żywieniowej podczas długotrwałego wysiłku.</li><li><strong>Regeneracja</strong> – odpowiednia ilość snu, odpoczynku i stopniowanie intensywności treningów.</li></ul><p><i>Obowiązkowe wyposażenie zawodników</i></p><p>Podczas poprzednich edycji wymagano wyposażenia dostosowanego do trudnych warunków zimowych. Wśród istotnych elementów znajdowały się:</p><ul><li>Buty odpowiednie do biegania w terenie górskim.</li><li>Raczki umożliwiające poruszanie się po oblodzonych odcinkach.</li><li>Odzież chroniąca przed zimnem, wiatrem i opadami.</li><li>Telefon komórkowy z naładowaną baterią.</li><li>Aplikacja Ratunek.</li><li>Zapas płynów i pożywienia dostosowany do długości trasy.</li><li>Inne elementy określone w regulaminie konkretnej edycji.</li></ul><p>Organizator może przeprowadzać kontrole wyposażenia przed startem oraz podczas zawodów.</p><p><strong>Nie przegap zapisów na kolejne maratony!</strong></p><p>Na portalu <strong>MaratonKarkonoski.pl</strong> regularnie publikujemy informacje o nadchodzących maratonach, półmaratonach, ultramaratonach, biegach górskich i innych wydarzeniach sportowych.</p><p><strong>Co tydzień prezentujemy aktualny terminarz imprez biegowych</strong>, dzięki któremu łatwiej zaplanujesz kolejne starty i sprawdzisz daty interesujących Cię zawodów. Śledź nasz portal, odkrywaj nowe wydarzenia i przygotuj się na kolejne sportowe wyzwania w Karkonoszach oraz całej Polsce!</p>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Historia maratonów w Polsce – od pierwszych biegów do największych imprez maratońskich]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/historia-maratonow-w-polsce-od-pierwszych-biegow-do-najwiekszych-imprez-maratonskich</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/historia-maratonow-w-polsce-od-pierwszych-biegow-do-najwiekszych-imprez-maratonskich</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 01:06:16 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Michał Nowaczkiewicz]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Maraton]]></category>
      <description><![CDATA[Poznaj historię maratonów w Polsce od 1924 roku! Odkryj początki Maratonu Dębno i Warszawskiego, rekordy Polski, legendarnych biegaczy i rozwój biegania.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p><strong>Historia maratonów w Polsce to ponad sto lat sportowych emocji, niezwykłych osiągnięć i rozwoju kultury biegania.</strong> Od pierwszych prób pokonywania królewskiego dystansu, przez sukcesy polskich olimpijczyków, aż po wielotysięczne imprezy organizowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Dębnie czy Wrocławiu – biegi maratońskie przeszły ogromną przemianę.</p><p>Dzisiaj maraton to nie tylko rywalizacja zawodowych sportowców. To również sposób na aktywne życie, realizowanie osobistych celów, odkrywanie nowych miast i poznawanie ludzi, których łączy pasja do biegania.</p><p>Każdego roku tysiące Polaków podejmują wyzwanie pokonania 42 kilometrów i 195 metrów. Dla jednych celem jest złamanie trzech godzin, dla innych ukończenie biegu przed limitem czasu. Niezależnie od wyniku przekroczenie maratońskiej mety pozostaje wyjątkowym osiągnięciem.</p><h2>Skąd wziął się maraton?</h2><p>Historia maratonu sięga starożytnej Grecji i legendy o posłańcu, który miał przebiec z Maratonu do Aten, aby przekazać wiadomość o zwycięstwie Greków nad Persami w 490 roku p.n.e.</p><p>Według popularnej wersji opowieści posłaniec, często nazywany Filipidesem, po dotarciu do Aten oznajmił zwycięstwo, a następnie zmarł z wyczerpania. Historycy podkreślają jednak, że jest to legenda rozwijana przez stulecia, a najstarsze źródła opisują przede wszystkim bieg posłańca z Aten do Sparty.</p><figure class="image"><img decoding="async" loading="lazy" style="aspect-ratio:800/463;" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/historia-maratonu-6ea26f9564.webp" alt="historia-maratonu.webp" width="800" height="463"></figure><p>Nowoczesny maraton narodził się podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Zwycięzcą został Grek Spiridon Louis, który pokonał trasę liczącą około 40 kilometrów w czasie 2:58:50.</p><p>Dzisiejszy oficjalny dystans maratonu wynosi <strong>42,195 km</strong>. Jego geneza wiąże się z igrzyskami olimpijskimi w Londynie w 1908 roku, a międzynarodowa standaryzacja nastąpiła w 1921 roku.</p><h2>Pierwszy maraton w Polsce – rok 1924</h2><figure class="image"><img decoding="async" loading="lazy" style="aspect-ratio:600/402;" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/biegi-23c25a57fa.webp" alt="biegi.webp" width="600" height="402"></figure><p>Za jeden z najważniejszych momentów w historii polskiego maratonu uznaje się <strong>2 listopada 1924 roku</strong>. Wtedy Polski Związek Lekkiej Atletyki zorganizował pierwsze mistrzostwa Polski w biegu maratońskim na dystansie 42,195 km.</p><p>W tamtych czasach bieganie długodystansowe wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Nie istniały nowoczesne zegarki GPS, buty z zaawansowaną amortyzacją ani elektroniczny pomiar czasu znany ze współczesnych zawodów.</p><p>Sportowcy trenowali przede wszystkim w klubach lekkoatletycznych. Wiedza o żywieniu, regeneracji i przygotowaniu wytrzymałościowym była znacznie skromniejsza, a start w maratonie uchodził za wyjątkowo trudne wyzwanie.</p><p><strong>Maraton w okresie międzywojennym</strong></p><p>W latach 20. i 30. XX wieku polska lekkoatletyka stopniowo się rozwijała. Organizowano mistrzostwa krajowe, powstawały nowe kluby sportowe, a zawodnicy coraz częściej rywalizowali na arenie międzynarodowej.</p><p>Maraton pozostawał jednak konkurencją elitarną. W przeciwieństwie do współczesnych biegów masowych startowali w nim przede wszystkim przygotowani zawodnicy, a nie tysiące amatorów.</p><h2>Wojna i odbudowa polskiego biegania – lata 1939–1960</h2><p>Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój polskiego sportu. Zniszczona infrastruktura, śmierć wielu sportowców oraz trudna sytuacja społeczna i gospodarcza sprawiły, że odbudowa lekkoatletyki po 1945 roku wymagała ogromnego wysiłku.</p><p>W kolejnych latach odradzały się kluby sportowe, organizowano mistrzostwa i rozwijano szkolenie zawodników. Biegi długodystansowe ponownie zyskiwały znaczenie, choć maraton nadal był dyscypliną uprawianą przez stosunkowo niewielką grupę sportowców.</p><h2>Lata 60. i 70. – narodziny legendy Maratonu Dębno</h2><figure class="image"><img decoding="async" loading="lazy" style="aspect-ratio:806/461;" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/lata-60-i-70-d7c0b8b543.webp" alt="lata-60-i-70.webp" width="806" height="461"></figure><p>Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego biegania było powstanie imprezy, która z czasem stała się znana jako <strong>Maraton Dębno</strong>.</p><p>Jej początki sięgają 1966 roku. Henryk Witkowski zaproponował zorganizowanie biegu upamiętniającego tysiąclecie państwa polskiego. Pierwsze zawody odbyły się 22 lipca 1966 roku na trasie Cedynia–Siekierki.</p><p>Początkowo bieg nosił nazwę Małego Maratonu „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju” i liczył 21,5 km. Na starcie stanęło 24 zawodników, a zwyciężył Zdzisław Bogusz.</p><p><strong>Najważniejsze daty w historii Maratonu Dębno:</strong></p><ul><li><strong>1966</strong> – pierwszy Mały Maraton na dystansie 21,5 km.</li><li><strong>1969</strong> – pierwszy bieg na pełnym dystansie 42,195 km.</li><li><strong>1973</strong> – przeniesienie zawodów do Dębna.</li><li><strong>1975</strong> – zwycięstwo brytyjskiego maratończyka Rona Hilla.</li><li><strong>1979</strong> – pierwszy start kobiety w historii imprezy, Christy Vahlensieck.</li><li><strong>1981</strong> – start Anny Bełtowskiej, jednej z pionierek polskiego maratonu kobiecego.</li></ul><p>Dębno zyskało przydomek „mekki polskiego maratonu”. Przez wiele lat przyciągało czołowych polskich długodystansowców oraz zagranicznych zawodników.</p><h2>Rok 1979 – Maraton Pokoju w Warszawie</h2><p><strong>30 września 1979 roku</strong> odbył się pierwszy Maraton Pokoju w Warszawie. Było to wydarzenie przełomowe dla popularyzacji biegania w Polsce.</p><p>Pomysłodawcami i propagatorami imprezy byli między innymi dziennikarz sportowy Tomasz Hopfer oraz Józef Węgrzyn. Organizacja tak dużego biegu ulicznego w realiach PRL stanowiła poważne wyzwanie.</p><p>Na trasę wyruszyło <strong>1861</strong> zawodników. Start znajdował się na Stadionie Dziesięciolecia, a trasa prowadziła między innymi Wałem Miedzeszyńskim w kierunku Falenicy.</p><p>Zwyciężył Kazimierz Pawlik z czasem <strong>2:11:34</strong>. Później okazało się jednak, że trasa pierwszej edycji była krótsza od regulaminowego maratonu o około 1,5 km, dlatego wyniku nie można traktować jako oficjalnego rezultatu na dystansie 42,195 km.</p><p>Maraton Pokoju pokazał, że bieganie może być sportem dla szerokiego grona ludzi, a nie wyłącznie dla zawodników klubowych. Z czasem impreza przekształciła się w Maraton Warszawski.</p><h2>Lata 80. i 90. – maraton staje się sportem masowym</h2><p>W latach 80. polskie bieganie zaczęło się zmieniać. Coraz więcej osób traktowało je nie tylko jako sport wyczynowy, ale również jako sposób na utrzymanie kondycji, poprawę zdrowia i aktywne spędzanie wolnego czasu.</p><p>Po przemianach ustrojowych w 1989 roku rozwijały się prywatne inicjatywy sportowe, sponsoring, rynek sprzętu biegowego i nowe formy promocji wydarzeń.</p><p><strong>Wanda Panfil – polska mistrzyni świata</strong></p><figure class="image"><img decoding="async" loading="lazy" style="aspect-ratio:600/399;" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Wanda-Panfil-w-Tokio-665a3a7c53.webp" alt="Wanda-Panfil-w-Tokio.webp" width="600" height="399"></figure><p>Jedną z najwybitniejszych postaci polskiego maratonu jest <strong>Wanda Panfil</strong>.</p><p>W 1991 roku zdobyła złoty medal mistrzostw świata w Tokio, pokonując maraton w czasie 2:29:53. Wcześniej odnosiła sukcesy w prestiżowych maratonach w Nowym Jorku, Londynie i Nagoi, a w 1991 roku triumfowała również w Bostonie.</p><p>Jej osiągnięcia pokazały, że polskie zawodniczki mogą skutecznie rywalizować z najlepszymi maratonkami świata.</p><h2>Początek XXI wieku – boom na bieganie</h2><p>Przełom XX i XXI wieku przyniósł kolejny etap rozwoju maratonów w Polsce. W dużych miastach zaczęły powstawać imprezy przyciągające coraz liczniejsze grupy amatorów.</p><p>Duże znaczenie miały rozwój internetu, popularność portali biegowych, łatwiejszy dostęp do sprzętu sportowego oraz wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia.</p><h3>Najważniejsze polskie maratony</h3><p><strong>Maraton Warszawski</strong></p><p>Kontynuator tradycji Maratonu Pokoju, którego pierwsza edycja odbyła się w 1979 roku. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich imprez ulicznych.</p><p><strong>Poznań Maraton</strong></p><p>Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku. Poznań stał się popularnym miejscem startów zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i debiutantów.</p><p><strong>Cracovia Maraton</strong></p><p>Organizowany od 2002 roku krakowski maraton znany jest z hasła „Z historią w tle”. Trasa prowadzi przez zabytkowe i współczesne części miasta.</p><p><strong>Maraton Wrocławski</strong></p><p>Historia imprezy sięga 1983 roku. Przez wiele lat maraton był ważnym punktem polskiego kalendarza biegowego i jednym z symboli sportowego Wrocławia.</p><h2>Korona Maratonów Polskich</h2><p>Ważną inicjatywą popularyzującą bieganie była <strong>Korona Maratonów Polskich</strong>, której pomysłodawcą był Wiesław Maczek.</p><p>Od 2007 roku wyróżnienie zdobywali biegacze spełniający wymagania związane z ukończeniem pięciu maratonów: w Dębnie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.</p><p>Projekt w tradycyjnej formule funkcjonował do 2024 roku. Dla wielu amatorów zdobycie korony było symbolem systematyczności, wytrwałości i sportowej pasji.</p><figure class="image"><img decoding="async" loading="lazy" style="aspect-ratio:800/484;" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/popularnosc-maratonow-w-naszym-kraju-cfa2ce4efb.webp" alt="popularność-maratonów-w-naszym-kraju.webp" width="800" height="484"></figure><p><strong>Polskie rekordy maratońskie</strong></p><p>W historii polskiego maratonu szczególne miejsce zajmują zawodnicy, którzy odnosili sukcesy na najważniejszych światowych imprezach i ustanawiali rekordy kraju.</p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Kategoria</th><th>Zawodnik</th><th>Wynik</th><th>Rok</th></tr></thead><tbody><tr><td>Mężczyźni</td><td>Henryk Szost</td><td>2:07:39</td><td>2012</td></tr><tr><td>Kobiety</td><td>Aleksandra Lisowska</td><td>2:24:59</td><td>2025</td></tr></tbody></table></figure><p>Henryk Szost ustanowił rekord kraju podczas maratonu Lake Biwa w Japonii, zajmując drugie miejsce. Poprawił poprzedni rekord Grzegorza Gajdusa wynoszący 2:09:23.</p><p>Aleksandra Lisowska zapisała się w historii polskiego biegania również dzięki zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy w maratonie w Monachium w 2022 roku.</p><h2>Maratony górskie i ultramaratony w Polsce</h2><p>Wraz z rosnącą popularnością maratonów ulicznych coraz większe zainteresowanie zaczęły budzić biegi górskie, trailowe i ultramaratony.</p><p>W odróżnieniu od klasycznego maratonu, w którym liczy się pokonanie 42,195 km, zawody górskie charakteryzują się często dużymi przewyższeniami, technicznymi szlakami i bardziej wymagającymi warunkami.</p><p>W Polsce szczególnie popularne stały się imprezy organizowane w Karkonoszach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach.</p><p>Wśród rozpoznawalnych wydarzeń znajdują się między innymi Bieg Rzeźnika, Maraton Karkonoski, Zimowy Ultramaraton Karkonoski oraz Festiwal Biegów Górskich Chojnik.</p><p>Rozwój ultramaratonów pokazał, że dla wielu biegaczy samo ukończenie klasycznego maratonu przestało być ostatecznym celem. Coraz częściej szukają oni nowych wyzwań, dłuższych dystansów i tras prowadzących przez najbardziej malownicze regiony Polski.</p><h2>Jak zmieniło się bieganie maratońskie w Polsce?</h2><p>Historia polskich maratonów pokazuje, jak ogromną przemianę przeszedł ten sport w ciągu ostatniego stulecia.</p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Dawniej</th><th>Dzisiaj</th></tr></thead><tbody><tr><td>Startowali głównie zawodnicy klubowi</td><td>Startują również tysiące amatorów</td></tr><tr><td>Informacje publikowano w prasie</td><td>Terminy dostępne są w internetowych kalendarzach</td></tr><tr><td>Czas mierzono ręcznie</td><td>Stosuje się elektroniczny pomiar z chipami</td></tr><tr><td>Trening opierał się na doświadczeniu trenerów</td><td>Dostępne są aplikacje, GPS i plany treningowe</td></tr><tr><td>Oferta zawodów była ograniczona</td><td>Organizowane są maratony, półmaratony i biegi ultra</td></tr></tbody></table></figure><p><strong>Kalendarium historii maratonów w Polsce</strong></p><figure class="table"><table><thead><tr><th>Rok</th><th>Wydarzenie</th></tr></thead><tbody><tr><td>1924</td><td>Pierwsze mistrzostwa Polski w maratonie</td></tr><tr><td>1966</td><td>Początek tradycji Maratonu Dębno</td></tr><tr><td>1969</td><td>Pierwszy pełny maraton w ramach imprezy dębnowskiej</td></tr><tr><td>1973</td><td>Przeniesienie maratonu do Dębna</td></tr><tr><td>1979</td><td>Pierwszy Maraton Pokoju w Warszawie</td></tr><tr><td>1983</td><td>Początki Maratonu Wrocławskiego</td></tr><tr><td>1991</td><td>Wanda Panfil zdobywa mistrzostwo świata</td></tr><tr><td>2000</td><td>Pierwszy Poznań Maraton</td></tr><tr><td>2002</td><td>Pierwszy Cracovia Maraton</td></tr><tr><td>2007</td><td>Początek Korony Maratonów Polskich</td></tr><tr><td>2012</td><td>Henryk Szost ustanawia rekord Polski</td></tr><tr><td>2020</td><td>Pandemia wpływa na organizację zawodów</td></tr><tr><td>2022</td><td>Aleksandra Lisowska zdobywa mistrzostwo Europy</td></tr><tr><td>2025</td><td>Aleksandra Lisowska osiąga wynik 2:24:59</td></tr></tbody></table></figure><h2>Przyszłość maratonów w Polsce</h2><p>Polskie bieganie wciąż się rozwija. Obok tradycyjnych maratonów ulicznych rośnie zainteresowanie biegami terenowymi, górskimi, nocnymi i zawodami na nietypowych dystansach.</p><p>Coraz większe znaczenie mają również nowe technologie. Zegarki sportowe pozwalają analizować tempo, tętno i obciążenie treningowe, a internetowe platformy umożliwiają porównywanie wyników i planowanie kolejnych startów.</p><p>Jednocześnie niezmienna pozostaje istota maratonu – wyzwanie, jakie stawia przed człowiekiem dystans <strong>42,195</strong> km. Niezależnie od sprzętu, technologii czy miejsca zawodów każdy uczestnik musi zmierzyć się z własną wytrzymałością, zmęczeniem i siłą charakteru.</p><h2>Podsumowanie – ponad 100 lat historii polskiego maratonu</h2><p>Od pierwszych mistrzostw Polski w 1924 roku, przez legendarny Maraton Dębno i warszawski Maraton Pokoju, aż po współczesne wielotysięczne imprezy – polskie maratony przeszły niezwykłą drogę.</p><p>Dzisiaj bieganie łączy pokolenia, miasta i środowiska. Na trasach spotykają się zawodowcy, amatorzy, debiutanci i doświadczeni ultramaratończycy. Każdy z nich ma własną historię, cel i powód, dla którego staje na starcie.</p><p><strong>Historia polskich maratonów wciąż się pisze – z każdym kolejnym startem, rekordem życiowym i przekroczoną linią mety.</strong></p>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Długość wkładki Adidas – jak zmierzyć stopę i dobrać właściwy rozmiar?]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/dlugosc-wkladki-adidas-jak-zmierzyc-stope-i-dobrac-wlasciwy-rozmiar</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/dlugosc-wkladki-adidas-jak-zmierzyc-stope-i-dobrac-wlasciwy-rozmiar</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 00:24:52 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Bartek Zieliński]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Sprzęt do biegania]]></category>
      <description><![CDATA[Jak zmierzyć stopę i dopasować długość wkładki Adidas? Praktyczna tabela rozmiarów, prosty sposób pomiaru i wskazówki, które pomagają uniknąć pomyłki.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p>Kupując buty przez internet, nie zgaduję rozmiaru — najpierw mierzę stopę. Przygotowuję kartkę papieru, ołówek lub cienkopis, linijkę albo miarkę i twardą, równą podłogę. Pomiar zajmuje kilka minut, a <strong>długość stopy w centymetrach</strong> ułatwia porównywanie tabel różnych producentów.</p>
<p>Stopy mierzę późnym popołudniem lub wieczorem, ponieważ po całym dniu mogą być nieco większe niż rano. Różnicę można odczuć zwłaszcza po długim chodzeniu lub treningu. Do pomiaru przed zakupem butów sportowych zakładam skarpetki, w których będę ćwiczyć. Z kolei stopę do obuwia codziennego mierzę w typowych skarpetkach albo boso — zależnie od tego, jak zamierzam nosić daną parę.</p>
<p>Najpierw kładę kartkę przy ścianie, stawiam na niej stopę i opieram piętę o ścianę. Następnie stoję prosto i równomiernie obciążam obie nogi, bo stopa pod ciężarem ciała może być nieco dłuższa niż podczas siedzenia. Pionowo trzymanym ołówkiem obrysowuję stopę, nie przechylając go pod spód. Potem powtarzam pomiar z drugą stopą, ponieważ ich długość może się różnić.</p>
<h3>Dłuższa stopa decyduje o wygodzie — uniknij ucisku i otarć</h3>
<p>Na każdym obrysie zaznaczam skrajny punkt przy pięcie oraz koniec najdłuższego palca — nie zawsze jest nim duży palec. Mierzę odległość między nimi w linii prostej, najlepiej w milimetrach lub z dokładnością do 0,1 cm. Jeśli wyniki wynoszą 25,2 cm i 25,5 cm, przy wyborze butów kieruję się <strong>dłuższą stopą, czyli pomiarem 25,5 cm</strong>. Dzięki temu zmniejszam ryzyko ucisku.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Mierzenie długości stopy" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Mierzenie-dlugosci-stopy-7ec29a9dc8.webp"/></figure><p>Do długości stopy dodaję zapas, którego wielkość zależy od przeznaczenia butów. Do sneakersów i obuwia codziennego zwykle przyjmuję około 0,5 cm. W butach do biegania najczęściej szukam 0,5–1 cm luzu z przodu; dodatkowa przestrzeń może być szczególnie ważna na dłuższych dystansach i podczas zbiegów. Z kolei w niektórych zimowych modelach przydaje się około 1 cm, zwłaszcza przy grubych skarpetach. Nie traktuję tych wartości jako sztywnej reguły, bo liczą się też szerokość stopy, kształt buta i stabilne trzymanie pięty.</p>
<p>Jeśli moja dłuższa stopa ma 26,0 cm, do butów codziennych szukam w tabeli wartości odpowiadającej mniej więcej 26,5 cm. Następnie sprawdzam tabelę konkretnego modelu, zamiast kierować się wyłącznie zwykle noszonym numerem EU. Rozmiary europejskie, amerykańskie i brytyjskie mogą różnić się między markami, a nawet liniami obuwia. Ponadto kolejne rozmiary nie zawsze dzieli pełny centymetr — w niektórych tabelach różnica wynosi około 4–5 mm.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Długość wkładki Adidas" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Dlugosc-wkladki-Adidas-fb174c78d3.webp"/></figure><p>Sprawdzam również, co producent rozumie przez oznaczenie „CM”: może ono wskazywać długość stopy, sugerowaną długość wkładki albo wartość przypisaną do rozmiaru. Dlatego nie zakładam, że każdy pomiar w centymetrach oznacza to samo. Gdy mój wynik wypada między rozmiarami, porównuję dopasowanie i uwzględniam fason. Smukłe modele mogą uciskać palce, natomiast elastyczna cholewka może zapewniać nieco więcej swobody. Ponieważ modele różnią się między sobą, czytam też opis produktu.</p>
<p>Na koniec, jeśli mogę, przymierzam wybrany rozmiar na stojąco. Palce powinny swobodnie się poruszać, a pięta nie powinna wyraźnie wysuwać się podczas chodzenia. W butach biegowych zapas około 0,5–1 cm często stanowi dobry punkt wyjścia, jednak stopa nie może przesuwać się w bucie. <strong>Dokładny obrys, pomiar obu stóp i porównanie wyników z tabelą</strong> konkretnego modelu pomagają ograniczyć ryzyko otarć, ucisku i nietrafionego zakupu.</p><div class="article-special-block" data-special-block="pre-h2"><h3>Jak zmierzyć stopę i dobrać rozmiar butów adidas?</h3>
<p>Zmierz stopę, dodaj zapas odpowiedni do planowanej aktywności, a następnie porównaj wynik z tabelą rozmiarów konkretnego modelu adidas. Dzięki temu łatwiej dobierzesz buty do swojej stopy i ich przeznaczenia.</p>
<ol>
<li><strong>Zmierz obie stopy pod obciążeniem.</strong> Połóż kartkę na twardym, równym podłożu i stań na niej boso lub w skarpetkach, które założysz do butów. Obrysuj każdą stopę, trzymając pisak pionowo, a potem zmierz odległość od końca pięty do najdalej wysuniętego palca. Zrób to po południu lub wieczorem, gdy stopy mogą być nieco większe. Jeśli różnią się długością, przyjmij dłuższy wynik.</li>
<li><strong>Dodaj zapas odpowiedni do zastosowania.</strong> Do codziennych sneakersów dolicz zwykle około 0,5 cm, a do butów biegowych zostaw co najmniej tyle samo. Przy dłuższych dystansach, bieganiu w terenie lub zbieganiu ze wzniesień rozważ zapas 0,5–1 cm albo większy, jeśli palce mają za mało miejsca. W butach zimowych przyda się około 1 cm luzu. Ponadto mierz stopę w skarpetkach, których używasz podczas aktywności.</li>
<li><strong>Porównaj wynik z tabelą konkretnego modelu.</strong> Dopasuj obliczoną długość do kolumny CM, a następnie sprawdź odpowiadający jej rozmiar EU, US lub UK. Nie sugeruj się wyłącznie rozmiarem noszonym w innych markach: adidas stosuje własne oznaczenia, a sąsiednie rozmiary różnią się zwykle o około 4–5 mm. Sprawdź tabelę na karcie produktu, ponieważ proporcje i dopasowanie zależą od modelu.</li>
<li><strong>Uwzględnij krój i przeznaczenie modelu.</strong> Poszczególne buty mogą różnić się dopasowaniem. Na przykład Gazelle i Samba bywają wąskie z przodu, Superstar mają neutralną szerokość, a elastyczna cholewka Ultraboost może sprawiać wrażenie mocniejszego dopasowania. Potraktuj te różnice jako wskazówkę, a ostateczny wybór oprzyj na pomiarze i tabeli danego produktu.</li>
<li><strong>Sprawdź dopasowanie w pozycji stojącej.</strong> Po przymierzeniu przejdź się i sprawdź, czy pięta nie wysuwa się, stopa nie przesuwa się na boki, a palce mają swobodę. Do biegania zostaw około 0,5–1 cm przestrzeni przed najdłuższym palcem. Jeśli wynik wypada między rozmiarami, wybierz ten, który zapewnia odpowiedni luz i stabilnie trzyma stopę.</li>
</ol></div><h2>Jak odczytać tabelę rozmiarów Adidas?</h2><p>Wybierając buty Adidas, nie kieruję się wyłącznie rozmiarem, który noszę na co dzień. Rozmiarówka różni się między markami i modelami, dlatego najpierw mierzę stopy. Staję na kartce położonej na twardym podłożu, najlepiej wieczorem, obrysowuję obie stopy i mierzę odległość od pięty do najdłuższego palca. Do dłuższego wyniku dodaję około 0,5 cm luzu w codziennych sneakersach. W butach biegowych zostawiam zwykle 0,5–1 cm, a na długie trasy — nawet do 1,5 cm.</p>
<p>Następnie porównuję pomiar z tabelą danego modelu, zwracając uwagę na kolumnę CM oraz odpowiedniki EU, US i UK. Na przykład męskim rozmiarom EU 40⅔–47⅓ odpowiadają długości około 25–29,3 cm, a damskim EU 36–43⅓ — około 22,1–26,7 cm. Sąsiednie rozmiary różnią się zazwyczaj o 4–5 mm, więc nawet niewielka zmiana może wpłynąć na wygodę. Jeśli mój wynik wypada między dwiema pozycjami, wybieram rozmiar, który lepiej pasuje do szerokości stopy i zapewnia potrzebny luz.</p>
<h3>Większa stopa i krój buta decydują o wygodnym dopasowaniu</h3>
<p>Warto pamiętać, że stopy mogą mieć różną długość — w takim przypadku dobieram rozmiar do większej. Buty przymierzam w skarpetkach, które zamierzam nosić, i sprawdzam dopasowanie na stojąco: palce powinny mieć przestrzeń, a pięta nie może wyraźnie wysuwać się z buta. Znaczenie ma również krój. Gazelle i Samba bywają węższe przy palcach, Superstar mają bardziej neutralną szerokość, natomiast elastyczna cholewka Ultraboost może sprawiać wrażenie nieco luźniejszej.</p>
<p>Tabelę odzieży Adidas stosuję podobnie, ale zamiast długości stopy mierzę obwody ciała. Klatkę piersiową mierzę w najszerszym miejscu, talię — w najwęższym, a biodra — w najszerszym. Przy spodniach sprawdzam też długość wewnętrznej nogawki. Następnie porównuję każdy wynik z zakresem dla konkretnego fasonu, ponieważ rozmiar S lub M może oznaczać inne wymiary w zależności od rodzaju odzieży. Dzięki temu wybieram ubrania i obuwie na podstawie pomiarów, a nie samej metki.</p><h2>Ile zapasu zostawić w butach do biegania?</h2><div class="article-special-block" data-special-block="header"><p>Poniższe wskazówki pomogą Ci dobrać odpowiedni zapas w butach do biegania i ocenić, czy stopa ma dość miejsca podczas wysiłku.</p>
<ul>
<li><strong>Zostaw co najmniej 0,5 cm luzu.</strong> Załóż buty i zmierz odległość między najdłuższym palcem a ich przodem. Dzięki temu stopa będzie mogła swobodnie pracować, a ryzyko ucisku, otarć i sinych paznokci zmaleje.</li>
<li><strong>Dopasuj zapas do dystansu.</strong> Na biegi do 5 km zwykle wystarczy około 0,5 cm. Jeśli planujesz dłuższe treningi, wybierz 0,5–1 cm luzu, ponieważ podczas długiego wysiłku stopa może zwiększyć objętość.</li>
<li><strong>Weź pod uwagę trasę i różnice wysokości.</strong> Na zbiegach stopa przesuwa się ku przodowi, więc potrzebuje więcej miejsca przy palcach. Na trasach górskich i tych z długimi zbiegami zostaw około 1 cm luzu, a czasem więcej, ale upewnij się, że pięta i śródstopie pozostają stabilne.</li>
<li><strong>Mierz stopy po południu lub wieczorem.</strong> W ciągu dnia mogą spuchnąć, dlatego poranny pomiar bywa zbyt mały. Stań na kartce położonej na twardym podłożu, obrysuj obie stopy, a następnie zmierz każdą od pięty do najdłuższego palca. Przy wyborze rozmiaru uwzględnij większy wynik.</li>
<li><strong>Załóż skarpety treningowe i sprawdź buty w ruchu.</strong> Przymierzaj obuwie w skarpetach, w których biegasz. Zasznurowane buty powinny pozwalać poruszać palcami, a pięta nie powinna wysuwać się podczas chodzenia ani truchtu. Pamiętaj jednak, że zapas nie może oznaczać luźnego dopasowania.</li>
<li><strong>Sprawdź tabelę konkretnego modelu.</strong> Rozmiarówki różnią się między producentami i modelami, dlatego porównaj długość stopy w centymetrach z tabelą obuwia, zamiast kierować się wyłącznie numerem noszonym na co dzień. Jeśli pomiar wypada między rozmiarami, wybierz ten, który zapewnia odpowiedni luz i stabilnie trzyma stopę.</li>
</ul></div><h2>Czy rozmiar różni się między modelami Adidas?</h2><p>Rozmiar może nieco różnić się między modelami adidas, mimo że marka stosuje standardową numerację. Wpływają na to kształt buta, szerokość przodu, materiał cholewki i przeznaczenie. Dlatego numer odpowiedni w jednej parze nie zawsze zapewni takie samo dopasowanie w kolejnej, a <strong>rozmiarówka adidas może wydawać się zaniżona</strong> w porównaniu z obuwiem innych marek.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Rozmiar butów Adidas" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Rozmiar-butow-Adidas-c82e60526a.webp"/></figure><p>Przed zakupem sprawdzam długość stopy i porównuję wynik z tabelą konkretnego modelu, zamiast polegać wyłącznie na oznaczeniu EU. Najpierw staję na kartce i odrysowuję obie stopy, a potem mierzę odległość od pięty do najdłuższego palca. <strong>Pomiar wykonuję wieczorem</strong>, gdy stopy bywają nieco większe. Do codziennych sneakersów zwykle dodaję około 0,5 cm luzu, natomiast do butów biegowych wybieram zapas od 0,5 do 1 cm.</p>
<h3>Pół numeru mniej może uchronić przed nietrafionym wyborem</h3>
<p>Gazelle mają standardowe dopasowanie, choć mogą być lekko wąskie z przodu — podobnie jak Samba. Superstar zapewniają bardziej neutralną szerokość, a elastyczna cholewka Ultraboost może sprawiać wrażenie luźniejszej. Handball Spezial bywają natomiast większe od innych modeli adidas, dlatego niektórzy wybierają <strong>rozmiar o pół numeru mniejszy</strong>. To jednak tylko wskazówki, nie sztywne reguły, więc najlepiej przymierzyć buty lub sprawdzić tabelę produktu.</p>
<p>Znaczenie mają również rodzaj obuwia i aktywność. Podczas krótkiego biegu zostawiam palcom więcej miejsca niż w butach codziennych, ponieważ przy dłuższym dystansie stopa może spuchnąć. Dodatkowy luz przydaje się także podczas zbiegania, gdy pomaga ograniczyć ucisk. Jeśli jedna stopa jest dłuższa, dobieram rozmiar na podstawie jej pomiaru. Dzięki temu łatwiej unikam obtarć, ucisku i nietrafionych zakupów.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: ten sam rozmiar EU może pasować inaczej w dwóch modelach adidas, ponieważ oznaczenie nie uwzględnia szerokości buta ani kształtu jego przodu — dlatego przy zakupie warto porównać długość wkładki w tabeli konkretnego modelu.</p></div>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Ciśnienie w oponach na maraton MTB: jak dobrać je do większej wydajności]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/cisnienie-w-oponach-na-maraton-mtb-jak-dobrac-je-do-wiekszej-wydajnosci</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/cisnienie-w-oponach-na-maraton-mtb-jak-dobrac-je-do-wiekszej-wydajnosci</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 00:24:35 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Michał Nowaczkiewicz]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Kolarstwo]]></category>
      <description><![CDATA[Ciśnienie w oponach na maraton MTB wpływa na trakcję, komfort i tempo. Zobacz, jak dobrać je do trasy, podłoża i swojej masy, bez zgadywania.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p>Podczas maratonu MTB <strong>masa zawodnika wpływa na tempo</strong> już od pierwszego podjazdu. Cięższy kolarz zużywa więcej energii, by wjechać na tę samą wysokość, dlatego długie i strome wspinaczki zwykle kosztują go więcej. Na płaskim różnice maleją, a na zjazdach większa masa może nawet pomagać utrzymać prędkość. Dlatego biorę pod uwagę nie tylko kilogramy, lecz także profil trasy, technikę jazdy, kondycję i rozłożenie sił.</p><div class="article-summary" style="background-color: #fcefe8; border: 3px solid #ED8A5C; padding: 20px; border-radius: 12px;"><b style="margin-bottom:2rem;display:block;">Wyróżnione informacje:</b><ul>
<li>Nie ma jednego ciśnienia odpowiedniego dla wszystkich: dobierz je do masy zawodnika z wyposażeniem, opon, obręczy, kół, systemu dętkowego lub bezdętkowego, zawieszenia i stylu jazdy.</li>
<li>Wartości z tabel i kalkulatorów traktuj jako punkt wyjścia, a nie uniwersalną receptę. Zawsze przestrzegaj limitów producenta opony i obręczy.</li>
<li>Na mokrych i nierównych trasach nieco niższe ciśnienie może poprawić przyczepność i komfort; na gładkim, twardym podłożu nie obniżaj go bez potrzeby. Zbyt niskie grozi dobiciem i utratą stabilności, a zbyt wysokie pogarsza trakcję.</li>
<li>Tylne koło zwykle przenosi większy ciężar i może wymagać nieco wyższego ciśnienia niż przednie. Ustawienia dostosuj jednak do własnego roweru i warunków.</li>
<li>System tubeless z uszczelniaczem często pozwala jeździć na niższym ciśnieniu i ogranicza ryzyko typowych przebić dętki, ale nie eliminuje zagrożenia dobiciem ani większym przecięciem.</li>
<li>Przed maratonem sprawdź ciśnienie w zimnych oponach dokładnym manometrem i przetestuj je na odcinku podobnym do trasy. Wprowadzaj zmiany małymi krokami, około 0,05–0,1 bara, i zapisuj sprawdzone ustawienia.</li>
</ul></div>
<p>Masa wpływa również na dobór ciśnienia w oponach, które przenoszą ciężar rowerzysty na podłoże. Przy większej wadze zwykle wybieram nieco wyższe ciśnienie, by ograniczyć dobicia opony i ryzyko uszkodzenia obręczy. Nie przesadzam jednak, ponieważ <strong>zbyt mocno napompowana opona traci przyczepność i komfort</strong>. Uwzględniam też szerokość opony i obręczy, rozmiar koła — 26, 27,5 lub 29 cali — system bezdętkowy, zawieszenie oraz rodzaj terenu. Na nierównej trasie bezdętki często pozwalają obniżyć ciśnienie, a na mokrym podłożu niższa wartość może poprawić trakcję. Zawsze mieszczę się w zakresie zalecanym przez producenta.</p>
<h3>Pewniejsza jazda i mniej zmęczenia dzięki dobrze dobranym oponom</h3>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="System tubeless w MTB" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/System-tubeless-w-MTB-794b944531.webp"/></figure><p>Nie istnieje jedna wartość odpowiednia dla każdego. Lżejsi kolarze mogą czasem jeździć na ciśnieniu poniżej 1,5 bara, a w nowoczesnych konfiguracjach MTB spotyka się orientacyjny zakres 1,2–1,8 bara, zwłaszcza na wymagających trasach. Traktuję go jednak tylko jako punkt odniesienia, bo liczą się również opony, obręcze, styl jazdy i kamienistość szlaku. Zaczynam od zaleceń producenta lub wskazań kalkulatora, a następnie testuję ustawienie i wprowadzam małe zmiany, na przykład o 0,1 bara. Przy tym obserwuję przyczepność, komfort i stabilność.</p>
<p>Odpowiednie ciśnienie pomaga oszczędzać energię: opona nie podskakuje niepotrzebnie na wybojach, koło pewniej trzyma zakręt, a ja rzadziej koryguję tor jazdy. Zbyt niskie ciśnienie może jednak doprowadzić do dobicia, „pływania” opony i utraty prędkości, natomiast zbyt wysokie zwiększa ryzyko poślizgu i zmęczenie na nierównościach. Dlatego przed maratonem sprawdzam ciśnienie w zimnych oponach, <strong>uwzględniam swoją wagę wraz z wyposażeniem</strong> i dopasowuję ustawienia do warunków. <i>Kilka minut przygotowań może zapewnić pewniejszą jazdę przez wiele godzin.</i></p><div class="article-special-block" data-special-block="pre-h2"><h3>Jak ustawić ciśnienie w oponach przed maratonem MTB</h3>
<figure style="text-align:center;margin:1em 0;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Dobór ciśnienia do wagi zawodnika" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Dobor-cisnienia-do-wagi-zawodnika-f68a63aeaf.webp"/></figure><p>Aby dobrać ciśnienie pod kątem wydajności, przyczepności i ochrony przed dobiciem, zacznij od wartości wyjściowej odpowiedniej dla swojego sprzętu i masy. Następnie sprawdź ją w praktyce, ponieważ tabela ani kalkulator nie uwzględniają wszystkich warunków.</p>
<ol>
<li><strong>Ustal punkt wyjścia dla swojej konfiguracji.</strong> Weź pod uwagę masę rowerzysty wraz z wyposażeniem, szerokość opon i obręczy, rozmiar kół oraz konstrukcję opony. Sprawdź też dopuszczalne wartości podane przez producentów opon i obręczy. Szersza opona zwykle pozwala na niższe ciśnienie, a wartości dla kół 26, 27,5 i 29 cali mogą się różnić. Kalkulator potraktuj jako źródło przybliżonych wskazówek.</li>
<li><strong>Weź pod uwagę system opon.</strong> Zestaw bezdętkowy tubeless ready z uszczelniaczem zazwyczaj pozwala jeździć przy niższym ciśnieniu i ogranicza ryzyko typowego przebicia dętki. Mimo to kontroluj ustawienie: opona powinna stabilnie trzymać się obręczy i nie dobijać podczas uderzeń. Jeśli używasz dętki, zostaw większy margines bezpieczeństwa.</li>
<li><strong>Dopasuj ciśnienie do trasy i pogody.</strong> Na twardych, gładkich odcinkach nie obniżaj go bez potrzeby, ponieważ opona może stracić stabilność. Z kolei na nierównym podłożu niższe ciśnienie poprawia kontakt z nawierzchnią i przyczepność. Na mokrej trasie niewielkie obniżenie może ułatwić utrzymanie trakcji. Wprowadzaj zmiany ostrożnie, a następnie sprawdź zachowanie opony w zakrętach oraz na kamieniach i korzeniach.</li>
<li><strong>Uwzględnij styl jazdy i zawieszenie.</strong> Agresywne pokonywanie przeszkód zwiększa ryzyko dobicia, dlatego może wymagać wyższego ciśnienia lub mocniejszej osłony opony. Natomiast płynna jazda i dobrze dobrane zawieszenie mogą pozwolić na niższe ciśnienie. Dopasuj ustawienia do własnych umiejętności, zamiast kierować się wyłącznie rozwiązaniami innych zawodników.</li>
<li><strong>Sprawdź ustawienie na próbnym odcinku.</strong> Przed maratonem przejedź fragment podobny do trasy i oceń przyczepność, opory toczenia, stabilność w zakrętach oraz ewentualne dobicia. Zmieniaj ciśnienie małymi krokami, osobno w każdym kole: przednie może wymagać ustawienia nastawionego na przyczepność, a tylne — większej ochrony przed dobiciem. Zapisz sprawdzone wartości i przed startem zmierz ciśnienie dokładnym manometrem.</li>
</ol></div><table>
<caption>Orientacyjne ciśnienie w oponach MTB na maraton — wartości startowe do dalszego dostrojenia</caption>
<thead>
<tr>
<th scope="col">Warunki i konfiguracja</th>
<th scope="col">Masa zawodnika z wyposażeniem</th>
<th scope="col">Szerokość opony</th>
<th scope="col">Przód — tubeless</th>
<th scope="col">Tył — tubeless</th>
<th scope="col">Korekta względem punktu wyjścia</th>
<th scope="col">Cel i kontrola ryzyka</th>
</tr>
</thead>
<tbody>
<tr>
<td>Suche, gładkie szutry i ubite drogi</td>
<td>55–65 kg</td>
<td>2,25–2,35″ (57–60 mm)</td>
<td>1,25–1,45 bar (18–21 psi)</td>
<td>1,35–1,55 bar (20–22 psi)</td>
<td>Ustawienia bazowe; zmieniaj o 0,05–0,10 bar</td>
<td>Niskie opory toczenia; sprawdź, czy opona nie dobija na nierównościach</td>
</tr>
<tr>
<td>Suche, gładkie szutry i ubite drogi</td>
<td>66–75 kg</td>
<td>2,25–2,35″ (57–60 mm)</td>
<td>1,40–1,60 bar (20–23 psi)</td>
<td>1,50–1,70 bar (22–25 psi)</td>
<td>Ustawienia bazowe; tył zwykle wymaga więcej o 0,10–0,20 bar</td>
<td>Dobry kompromis między prędkością a ochroną obręczy</td>
</tr>
<tr>
<td>Suche, gładkie szutry i ubite drogi</td>
<td>76–90 kg</td>
<td>2,25–2,35″ (57–60 mm)</td>
<td>1,55–1,80 bar (22–26 psi)</td>
<td>1,70–1,95 bar (25–28 psi)</td>
<td>Dodaj ok. 0,05–0,10 bar przy ciężkim bagażu</td>
<td>Większe obciążenie tylnego koła zwiększa ryzyko dobicia</td>
</tr>
<tr>
<td>Korzenie, kamienie i nierówności — trasa sucha</td>
<td>55–65 kg</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td>1,20–1,40 bar (17–20 psi)</td>
<td>1,30–1,50 bar (19–22 psi)</td>
<td>Względem gładkiej trasy: −0,05–0,15 bar, jeśli nie dochodzi do dobić</td>
<td>Większa powierzchnia styku i kontrola; kontroluj uderzenia obręczy</td>
</tr>
<tr>
<td>Korzenie, kamienie i nierówności — trasa sucha</td>
<td>66–75 kg</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td>1,35–1,55 bar (20–22 psi)</td>
<td>1,45–1,70 bar (21–25 psi)</td>
<td>Testuj na odcinku o podobnej nawierzchni, nie tylko na asfalcie</td>
<td>Przy dobijaniu zwiększ ciśnienie o 0,05–0,10 bar albo zastosuj wkładkę</td>
</tr>
<tr>
<td>Korzenie, kamienie i nierówności — trasa sucha</td>
<td>76–90 kg</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td>1,50–1,75 bar (22–25 psi)</td>
<td>1,65–1,90 bar (24–28 psi)</td>
<td>Cięższy plecak może wymagać dodatkowych 0,05–0,10 bar z tyłu</td>
<td>Nie obniżaj ciśnienia kosztem powtarzających się dobić lub utraty stabilności</td>
</tr>
<tr>
<td>Mokre korzenie, śliskie kamienie lub wilgotna ziemia</td>
<td>55–75 kg</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td>1,20–1,45 bar (17–21 psi)</td>
<td>1,30–1,55 bar (19–22 psi)</td>
<td>Rozważ −0,05–0,10 bar względem suchej, gładkiej trasy</td>
<td>Niższe ciśnienie może poprawić trakcję; ostrożnie na ostrych krawędziach</td>
</tr>
<tr>
<td>Mokre błoto, miękkie podłoże</td>
<td>55–75 kg</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td>1,15–1,40 bar (17–20 psi)</td>
<td>1,25–1,50 bar (18–22 psi)</td>
<td>Zmniejszaj stopniowo; błoto wymaga przede wszystkim odpowiedniego bieżnika</td>
<td>Sprawdź, czy opona nie pływa w zakrętach i nie zsuwa się z obręczy</td>
</tr>
<tr>
<td>Dętka zamiast systemu tubeless</td>
<td>Dowolna</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td colspan="2">Zwykle dodaj ok. 0,15–0,30 bar (2–4 psi) względem tubeless</td>
<td>Wartość zależy od opony, dętki, obręczy i masy układu</td>
<td>Wyższe ciśnienie ogranicza ryzyko „snake bite”, ale może zmniejszać przyczepność</td>
</tr>
<tr>
<td>Rower z wkładką ochronną w oponie</td>
<td>Dowolna</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td colspan="2">Nie obniżaj automatycznie; zacznij od wartości bazowej i testuj</td>
<td>Wkładka może zwiększać ochronę obręczy, ale zmienia masę i odczucie opony</td>
<td>Stosuj wyłącznie ciśnienie zgodne z limitami opony, obręczy i wkładki</td>
</tr>
<tr>
<td>Szersza opona lub obręcz wewnętrzna</td>
<td>Ta sama masa i nawierzchnia</td>
<td>2,40–2,60″ (61–66 mm)</td>
<td colspan="2">Punkt wyjścia może być niższy o ok. 0,05–0,15 bar niż przy 2,25″</td>
<td>Nie traktuj różnicy jako uniwersalnej — zależy od realnej szerokości po montażu</td>
<td>Sprawdź podparcie boczne w zakręcie i zgodność opony z szerokością obręczy</td>
</tr>
<tr>
<td>Duża prędkość, twarde lądowania lub agresywna jazda</td>
<td>Dowolna</td>
<td>2,25–2,40″ (57–61 mm)</td>
<td colspan="2">Rozważ +0,05–0,15 bar względem ustawienia na spokojną jazdę</td>
<td>Zmianę oceniaj na bezpiecznym odcinku z podobnymi przeszkodami</td>
<td>Wyższe ciśnienie może ograniczyć dobicia, lecz pogorszyć komfort i przyczepność</td>
</tr>
<tr>
<td>Regulacja w trakcie testów przed maratonem</td>
<td>Bez zmian</td>
<td>Bez zmian</td>
<td colspan="2">Zmieniaj po 0,05–0,10 bar (0,7–1,5 psi) na raz</td>
<td>Notuj ciśnienie, temperaturę, trasę i odczucia; testuj jedno ustawienie naraz</td>
<td>Używaj tego samego manometru; różnice między miernikami mogą wpływać na odczyt</td>
</tr>
<tr>
<td>Kontrola przed startem</td>
<td>Zawodnik w pełnym wyposażeniu</td>
<td>Sprawdź obie opony po montażu</td>
<td colspan="2">Pomiar manometrem; kontrola uszczelnienia i osadzenia stopki</td>
<td>Uwzględnij pompkę, wodę, narzędzia i jedzenie przewożone na trasie</td>
<td>Nie przekraczaj maksymalnego ciśnienia opony ani obręczy; obowiązuje niższy limit</td>
</tr>
</tbody>
</table><h2>Tubeless na trasie maratonu: niższe ciśnienie bez obaw o przebicie</h2><figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Ciśnienie w oponach MTB" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Cisnienie-w-oponach-MTB-2d8750933c.webp"/></figure><p>Podczas maratonu MTB liczy się tempo, ale równie ważne jest to, by opona pewnie trzymała się szutru, korzeni i kamieni. Dzięki systemowi tubeless mogę obniżyć ciśnienie względem zestawu z dętką, ponieważ uszczelniacz często zatyka drobne przebicia, zanim powietrze zacznie uciekać. W efekcie zyskuję przyczepność i wygodę, a koło lepiej kopiuje teren na wybojach.</p>
<p>Niskie ciśnienie nie sprawdzi się jednak w każdych warunkach. Najpierw uwzględniam zalecenia producenta, masę kolarza, szerokość opony i obręczy, konstrukcję karkasu, pogodę, zawieszenie oraz charakter trasy. Na suchym, twardym podłożu pompuję nieco mocniej, natomiast na mokrym i nierównym szukam dodatkowej trakcji. W lekkim zestawie maratonowym stosuje się czasem ciśnienie poniżej 1,5 bara, a w bardziej technicznej jeździe spotyka się zakres 1,2–1,8 bara. Każde ustawienie sprawdzam jednak w terenie.</p>
<h3>Pewniejszy przejazd po kamieniach bez nerwowego kontrolowania kół</h3>
<p>Przed startem mierzę ciśnienie manometrem osobno w przednim i tylnym kole, zamiast oceniać je dłonią. Zbyt niskie ciśnienie grozi dobiciem opony, uszkodzeniem obręczy lub jej podwinięciem w zakręcie. Z kolei zbyt wysokie ogranicza przyczepność i podbija rower na kamieniach. Dlatego testuję ustawienie na podobnym podłożu, wprowadzam niewielkie korekty i zapisuję sprawdzony wynik.</p>
<p>Na trasę zabieram małą pompkę lub nabój CO₂ oraz kołki do naprawy przecięcia, którego uszczelniacz nie zatka. System tubeless ogranicza typowe przebicia dętki, ale nie eliminuje ryzyka. Pozwala za to jechać z rozsądnie niższym ciśnieniem, bez sprawdzania kół po każdym kamienistym zjeździe. Najważniejsze, by dopasować ustawienie do swojej masy, opon i warunków, zamiast bezrefleksyjnie kopiować cudze wartości.</p><h2>Suche korzenie czy mokre błoto: dopasuj ciśnienie do nawierzchni</h2><p>Na suchych korzeniach zaczynam zwykle od około <strong>1,6 bara z przodu i 1,8 bara z tyłu</strong>. Dzięki temu opona lepiej przylega do podłoża, a rower pewniej pokonuje zakręty i kamienie. Na twardej, gładkiej trasie dodaję około 0,2 bara, by ograniczyć opory toczenia. To wartości wyjściowe, które dostosowuję do swojej masy, szerokości opon i obręczy, konstrukcji karkasu oraz stylu jazdy.</p>
<p>Z kolei na mokrym błocie zwykle obniżam ciśnienie o <strong>0,1–0,2 bara</strong>, ponieważ większa powierzchnia styku poprawia przyczepność. Nie przesadzam jednak z obniżaniem: zbyt miękka opona może dobijać do obręczy, pływać w zakrętach lub zsunąć się z rantu. Szerokie opony bezdętkowe często pozwalają na niższe ciśnienie niż zestaw z dętką. Mimo to zawsze sprawdzam zalecenia producenta i limit obręczy.</p>
<h3>Pewniejsza jazda po korzeniach dzięki właściwemu ciśnieniu</h3>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Opony na maraton MTB" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Opony-na-maraton-MTB-dcbbc7f1b4.webp"/></figure><p>Na wyboistym szlaku często wybieram zakres około 1,2–1,8 bara, zależnie od roweru, opon i tempa jazdy. Lżejszy rowerzysta może obniżyć ciśnienie, a cięższy zwykle potrzebuje go więcej. Podobnie szersza opona na ogół pozwala jeździć na niższych wartościach. Ponadto <strong>system bezdętkowy z płynem uszczelniającym ogranicza ryzyko typowych przebić dętki</strong>, dzięki czemu łatwiej korzystać z lepszej przyczepności.</p>
<p>Przed wyjazdem mierzę ciśnienie manometrem, a po zmianie nawierzchni koryguję je małymi krokami, na przykład o 0,1 bara. Obserwuję, czy opona dobija na korzeniach albo ugina się nadmiernie w ciasnym zakręcie. Ponieważ na suchej, twardej ścieżce sprawdza się inne ustawienie niż na mokrych korzeniach i błocie, zapisuję wartości dla konkretnych tras. Krótka próba zwykle okazuje się lepsza niż trzymanie się jednej liczby.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Wskazówka: zmieniaj ciśnienie małymi krokami, około 0,1 bara, i zapisuj ustawienia wraz z nawierzchnią — łatwiej wtedy znaleźć najlepszy kompromis między przyczepnością a oporami toczenia.</p></div><h2>Przednie i tylne koło pod kontrolą: jak zachować przyczepność i ochronić obręcze</h2><div class="article-special-block" data-special-block="header"><p>Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą dobrać ciśnienie w przednim i tylnym kole, poprawić przyczepność oraz ograniczyć ryzyko uszkodzenia opon i obręczy.</p>
<ul>
<li><strong>Najpierw sprawdź zalecenia producenta.</strong> Odczytaj dopuszczalny zakres ciśnienia podany na oponie i obręczy. Skorzystaj też z tabel lub kalkulatorów producenta, ale traktuj je jako punkt wyjścia, ponieważ nie uwzględniają wszystkich warunków jazdy.</li>
<li><strong>Następnie uwzględnij teren i pogodę.</strong> Na mokrej, luźnej lub wyboistej nawierzchni nieco niższe ciśnienie może poprawić przyczepność i komfort. Z kolei na twardym, gładkim podłożu możesz je zwiększyć, by ograniczyć uginanie opony i ryzyko dobicia obręczy.</li>
<li><strong>Rozważ różnice między kołami.</strong> Tylne koło zwykle przenosi większą część ciężaru, dlatego może wymagać nieco wyższego ciśnienia niż przednie. W przednim kole dobierz je tak, by opona dobrze trzymała w zakrętach i podczas hamowania. Zmieniaj wartości stopniowo i obserwuj zachowanie roweru.</li>
<li><strong>Weź pod uwagę oponę, obręcz i rozmiar koła.</strong> Na właściwe ciśnienie wpływają szerokość opony i obręczy, konstrukcja boków oraz średnica koła. Szersze opony często pozwalają jeździć na niższym ciśnieniu, jednak nie przenoś ustawień między różnymi rozmiarami kół bez sprawdzenia ich zachowania.</li>
<li><strong>Dopasuj ciśnienie do masy i stylu jazdy.</strong> Większa masa rowerzysty, agresywna jazda i mocne uderzenia zwiększają ryzyko dobicia opony do obręczy. Lżejszy rowerzysta i płynna jazda mogą pozwolić na niższe ciśnienie, o ile opona nie traci stabilności.</li>
<li><strong>Jeśli to możliwe, rozważ system bezdętkowy.</strong> Opony bezdętkowe lub typu tubeless ready, używane z uszczelniaczem, zwykle pozwalają obniżyć ciśnienie i poprawić kontakt z nierównym podłożem. Uszczelniacz może zatkać drobne przebicia, natomiast większe przecięcia mogą wymagać zestawu naprawczego.</li>
<li><strong>Obniżaj ciśnienie ostrożnie.</strong> Zbyt niskie wartości mogą doprowadzić do dobicia obręczy, zsunięcia opony lub utraty stabilności w zakrętach. Po każdej zmianie sprawdź, czy opona nie dobija na przeszkodach i pewnie prowadzi się pod obciążeniem.</li>
<li><strong>Testuj ustawienia małymi krokami.</strong> Stopniowo zwiększaj lub zmniejszaj ciśnienie, najlepiej używając manometru. Zapisuj sprawdzone wartości dla różnych tras i warunków, aby łatwiej wracać do ustawień, które łączą przyczepność i komfort z ochroną obręczy.</li>
</ul></div>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Bieżnia czy rower stacjonarny – co skuteczniej pomaga schudnąć?]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/bieznia-czy-rower-stacjonarny-co-skuteczniej-pomaga-schudnac</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/bieznia-czy-rower-stacjonarny-co-skuteczniej-pomaga-schudnac</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 00:23:00 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Bartek Zieliński]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Trening]]></category>
      <description><![CDATA[Bieżnia czy rower stacjonarny – porównujemy spalanie kalorii, wpływ na stawy i wygodę treningu. Wybierz sprzęt, który ułatwi redukcję wagi.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p>Przy takim samym czasie treningu zwykle więcej kalorii spalam na bieżni — zwłaszcza gdy biegam zamiast spokojnie maszerować. Orientacyjnie osoba ważąca około 70 kg zużywa w 30 minut mniej więcej 175 kcal przy wysiłku na poziomie 5 MET i około 280 kcal przy 8 MET; <strong>intensywny bieg może dać jeszcze wyższy wynik</strong>. Godzina umiarkowanego marszu lub truchtu to często 400–600 kcal, a szybkiego biegu — ponad 800 kcal. Są to jednak przybliżenia, a nie gwarancja dla każdego treningu.</p><div class="article-summary" style="background-color: #fcefe8; border: 3px solid #ED8A5C; padding: 20px; border-radius: 12px;"><b style="margin-bottom:2rem;display:block;">Wyróżnione informacje:</b><ul>
<li>Bieżnia zwykle pozwala spalić więcej kalorii w tym samym czasie, szczególnie podczas biegu, ale intensywna jazda na rowerze może przewyższyć spokojny marsz. Wskazania kalorii są orientacyjne i zależą m.in. od masy ciała, czasu oraz intensywności ćwiczeń.</li>
<li>Rower stacjonarny zapewnia płynny ruch i zazwyczaj mniej obciąża stawy niż bieganie. Może być dobrym wyborem dla początkujących, osób z dużą nadwagą lub wracających do aktywności, choć obciążenie warto dopasować do własnych możliwości.</li>
<li>Bieżnia sprawdza się przy przygotowaniach do marszu lub biegania i pozwala łatwo zwiększać wysiłek przez zmianę prędkości czy nachylenia. Rower umożliwia zarówno spokojne, dłuższe sesje, jak i intensywne interwały.</li>
<li>O wyborze sprzętu warto decydować na podstawie kondycji, stanu zdrowia, celu treningowego, dostępnego miejsca i własnych preferencji. Najlepszy będzie ten, z którego można korzystać regularnie.</li>
<li>Redukcję masy ciała wspierają systematyczny ruch i odpowiedni bilans energetyczny, a nie samo urządzenie. Można też przeplatać treningi na bieżni i rowerze, uzupełniając je o ćwiczenia siłowe.</li>
<li>Bezpieczny trening wymaga rozgrzewki, stopniowego zwiększania obciążenia i prawidłowego ustawienia sprzętu. Ostry ból, obrzęk lub zawroty głowy to sygnały, by przerwać ćwiczenia; po urazie lub przy dolegliwościach zdrowotnych warto skonsultować plan z lekarzem albo fizjoterapeutą.</li>
<li>Rower zwykle zajmuje mniej miejsca i pracuje ciszej, natomiast bieżnia potrzebuje większej przestrzeni, także za pasem biegowym. Przed zakupem należy sprawdzić wymiary urządzenia i zaplanować bezpieczne miejsce do ćwiczeń.</li>
</ul></div>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Trening cardio w domu" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Trening-cardio-w-domu-50e0c47f48.webp"/></figure><p>Z kolei godzina spokojnej jazdy na rowerku stacjonarnym pozwala spalić orientacyjnie 300–500 kcal. Szybsze tempo, większy opór i interwały mogą podnieść wynik nawet do około 700 kcal. <strong>Mocna jazda może więc spalić więcej niż wolny marsz na bieżni</strong>, a przy tym często łatwiej ćwiczyć dłużej — bez powtarzalnych uderzeń stóp o podłoże. Na wydatek energetyczny wpływają przede wszystkim masa ciała, czas i intensywność wysiłku oraz kondycja. Dlatego licznik kalorii traktuję jako wskazówkę, a nie precyzyjny pomiar.</p>
<h3>Krótki trening, większy wysiłek czy łagodny ruch? Wybór zależy od ciebie</h3>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Wpływ ćwiczeń na stawy" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Wplyw-cwiczen-na-stawy-7d8329bf04.webp"/></figure><p>Na bieżni mogę szybko zwiększyć wysiłek: przyspieszyć, zacząć biec albo ustawić nachylenie i maszerować pod górę. Wtedy pracują nogi, pośladki i mięśnie stabilizujące tułów, a podczas biegu także ramiona. Rower mocniej angażuje uda, łydki i pośladki, a odpowiedni opór pozwala przeprowadzić wymagające interwały. <strong>Jeśli dopiero zaczynam, mam dużą nadwagę lub wracam po kontuzji, częściej wybieram rowerek</strong>. Ćwiczę na nim w pozycji siedzącej i ograniczam obciążenie stawów.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Odchudzanie i spalanie kalorii" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Odchudzanie-i-spalanie-kalorii-ee58ea8f5b.webp"/></figure><p>Gdy chcę spalić jak najwięcej kalorii w krótkim czasie i mam zdrowe stawy, wybieram bieżnię. Natomiast na cichy, dłuższy trening i łagodniejszy ruch lepiej sprawdza się rowerek. Najważniejsze jednak, bym korzystał z wybranego sprzętu regularnie. Trening trwający 30–40 minut kilka razy w tygodniu może wspierać redukcję masy ciała, ale rezultat zależy także od bilansu energetycznego i codziennej diety. <i>Dla większej różnorodności mogę przeplatać marsz lub bieg z jazdą na rowerze.</i></p><h2>Jak bieżnia i rowerek wpływają na stawy oraz bezpieczeństwo ćwiczeń?</h2><p>Podczas ćwiczeń na rowerku stacjonarnym kolana i biodra wykonują płynny, powtarzalny ruch, a siodełko przejmuje większość ciężaru ciała. Ponieważ stopy nie uderzają o podłoże, <strong>rowerek zwykle mniej obciąża stawy niż bieganie</strong>. Sprawdza się więc, gdy wracam do aktywności po przerwie lub chcę zacząć spokojnie. Ustawiam opór, dopasowuję siodełko tak, by kolano pozostawało lekko ugięte przy najniższym położeniu pedału, a następnie pedałuję we własnym tempie. Dodatkowy komfort plecom mogą zapewnić modele poziome z oparciem.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Bieżnia czy rower stacjonarny" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Bieznia-czy-rower-stacjonarny-6a50a8485b.webp"/></figure><p>Na bieżni każdy krok obciąża stopy, kostki, kolana i biodra. Amortyzowany pas może złagodzić odczucie twardego podłoża, ale nie eliminuje obciążeń — zwłaszcza podczas biegu, szybkiego marszu czy ćwiczeń pod górę. Dlatego zaczynam od spokojnego marszu, a później dodaję krótkie odcinki truchtu. <strong>Dobre buty, stabilna postawa oraz stopniowe zwiększanie prędkości i czasu treningu</strong> pomagają mi ćwiczyć pewniej.</p>
<p>Podczas treningu warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:</p>
<ul>
<li>Przed sesją rozgrzewam się przez kilka minut.</li>
<li>Po treningu stopniowo zwalniam, zamiast od razu schodzić z urządzenia.</li>
<li>Na bieżni patrzę przed siebie i korzystam z poręczy tylko przy wchodzeniu oraz schodzeniu.</li>
<li>Na rowerku pilnuję, by kolana poruszały się równo i nie zapadały do środka.</li>
<li>W razie ostrego bólu, obrzęku lub zawrotów głowy przerywam ćwiczenia.</li>
</ul>
<h3>Bezpieczny trening zaczyna się od słuchania własnego ciała</h3>
<p>Przed każdą sesją rozgrzewam się przez kilka minut, a po treningu stopniowo zwalniam, zamiast od razu schodzić z urządzenia. Na bieżni korzystam z poręczy tylko przy wchodzeniu i schodzeniu, patrzę przed siebie oraz zmieniam ustawienia tak, by nie tracić koncentracji. Na rowerku pilnuję, by kolana poruszały się równo i nie zapadały do środka. Dobieram też opór tak, by nie szarpać pedałami. <strong>Jeśli pojawi się ostry ból, obrzęk lub zawroty głowy, przerywam ćwiczenia.</strong></p>
<p>Przy dużej nadwadze, wcześniejszym urazie lub dolegliwościach stawów zwykle wybieram rowerek, ale nie uznaję tego za uniwersalne rozwiązanie. Po kontuzji konsultuję plan powrotu do ćwiczeń z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bieżnia lepiej przygotowuje do marszu i biegania, natomiast rowerek pozwala spokojniej budować wydolność. Oba urządzenia pomagają poprawiać kondycję, jeśli dopasuję obciążenie do swojej formy. Zamiast śledzić liczbę kalorii na wyświetlaczu, obserwuję samopoczucie i zwiększam obciążenie stopniowo.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: bieżnia nie zawsze mocniej obciąża stawy — spokojny marsz może być dla wielu osób łagodniejszy niż intensywne pedałowanie z dużym oporem, dlatego najważniejsze jest dopasowanie tempa i obciążenia do własnych możliwości.</p></div><h2>Jak dobrać sprzęt do poziomu kondycji i celu treningowego?</h2><div class="article-special-block" data-special-block="header"><p>Poniższe wskazówki pomogą Ci dobrać sprzęt do kondycji, stanu zdrowia, celu treningowego i warunków mieszkaniowych. Przede wszystkim wybierz urządzenie, z którego będziesz regularnie korzystać, zamiast kierować się wyłącznie deklarowaną liczbą spalanych kalorii.</p>
<ol>
<li><strong>Określ punkt startowy i ograniczenia zdrowotne.</strong> Jeśli dopiero zaczynasz, wracasz do ruchu po przerwie, masz dużą nadwagę albo wrażliwe stawy, wybierz sprzęt, który pozwala kontrolować wysiłek bez uderzeń stóp o podłoże — zwykle rower stacjonarny. Rower poziomy zapewnia oparcie i stabilną pozycję, dlatego może lepiej służyć seniorom oraz osobom z ograniczoną mobilnością. Jeśli masz uraz, odczuwasz ból lub chorujesz, skonsultuj wybór aktywności z lekarzem albo fizjoterapeutą.</li>
<li><strong>Dopasuj urządzenie do konkretnego celu.</strong> Jeśli przygotowujesz się do biegania, wybierz bieżnię: możesz na niej maszerować, truchtać i biegać, precyzyjnie regulować prędkość, a w wielu modelach także nachylenie. Z kolei rowerek sprawdzi się, gdy chcesz poprawiać kondycję przy mniejszym obciążeniu stawów lub budować wytrzymałość podczas dłuższych sesji. Wzmacnia przede wszystkim uda, łydki i pośladki. Bieżnia mocniej angażuje także mięśnie stabilizujące tułów, a podczas biegu również ramiona.</li>
<li><strong>Ustal, jaką intensywność możesz utrzymać.</strong> Na bieżni szybko podniesiesz tętno i wykonasz dynamiczny trening, na przykład interwały lub marsz pod nachylenie. Rower pozwala regulować opór i tempo pedałowania, więc nadaje się zarówno do spokojnego cardio, jak i intensywniejszych odcinków. Nie kieruj się samymi szacunkami spalonych kalorii: wynik zależy między innymi od masy ciała, czasu i intensywności, a wskazania urządzeń są orientacyjne. Redukcję tkanki tłuszczowej wspierają regularny ruch i odpowiedni bilans energetyczny.</li>
<li><strong>Sprawdź, czy sprzęt pasuje do mieszkania.</strong> Zmierz przestrzeń potrzebną zarówno do przechowywania, jak i bezpiecznego treningu. Rower zwykle zajmuje mniej miejsca i pracuje ciszej, zwłaszcza gdy ma opór magnetyczny. Bieżnia wymaga większej powierzchni, a silnik, pas i odgłos kroków mogą przeszkadzać domownikom. Składana konstrukcja ułatwia przechowywanie, ale podczas ćwiczeń nadal potrzebujesz odpowiedniej przestrzeni.</li>
<li><strong>Dobierz konstrukcję do sposobu użytkowania.</strong> W rowerze sprawdź regulację siodełka i kierownicy, stabilność oraz zakres oporu, ponieważ niewłaściwe ustawienie może powodować dyskomfort. Rower pionowy służy do typowej jazdy, poziomy zapewnia oparcie, a spinningowy pozwala intensywniej trenować kolarstwo. Przy bieżni zweryfikuj wymiary pasa, zakres prędkości, maksymalne obciążenie i amortyzację. Do marszu wystarczy inny zakres możliwości niż do regularnego biegania, które warto rozpocząć stopniowo i w odpowiednim obuwiu.</li>
<li><strong>Wybierz aktywność, którą możesz regularnie uprawiać.</strong> Jeśli lubisz biegać, bieżnia pozwoli Ci trenować niezależnie od pogody i przygotowywać się do startów. Jeśli wolisz ćwiczyć na siedząco, na rowerze łatwiej połączysz trening z oglądaniem filmu czy słuchaniem muzyki. Możesz też urozmaicić aktywność, korzystając naprzemiennie z obu urządzeń. Pamiętaj jednak, że ani bieżnia, ani rower nie zastąpią treningu siłowego całego ciała. Aby mocniej zaangażować ramiona, plecy i tułów, uzupełnij plan o inne ćwiczenia.</li>
</ol></div><h2>Ile miejsca potrzeba na bieżnię lub rowerek w domu?</h2><p>Zanim wniosę do domu bieżnię albo rowerek, mierzę urządzenie i przestrzeń potrzebną do wygodnego treningu. Rower stacjonarny zwykle zajmuje mniej miejsca, dlatego na jego ustawienie i swobodne wsiadanie wystarczy przeznaczyć <strong>około 1,2 × 1,8 m</strong>. Dodatkowo zostawiam po bokach mniej więcej 50 cm, by łatwo podejść do sprzętu i go przestawić. Wymiary zależą jednak od modelu, więc przed zakupem sprawdzam dane producenta.</p>
<p>Bieżnia wymaga większej przestrzeni, zwłaszcza gdy zamierzam na niej biegać. W przypadku wielu modeli domowych rezerwuję <strong>około 2 × 1 m na samo urządzenie</strong>, a za nim dodatkowe 50–100 cm oraz po 50 cm z każdej strony. Taki zapas ułatwia bezpieczne wchodzenie i schodzenie, a także zapewnia swobodę ruchów. Bieżnię składaną można po treningu złożyć, jednak podczas ćwiczeń trzeba ją całkowicie rozłożyć.</p>
<h3>Wygodny trening bez zagracania pokoju i ryzyka potknięcia</h3>
<p>Najpierw mierzę pomieszczenie, sprawdzam wysokość sufitu i wybieram stabilne, równe podłoże. Przy bieżni uwzględniam też hałas silnika oraz odgłos kroków, dlatego stosuję <strong>matę antywibracyjną</strong>, która może ograniczyć przenoszenie drgań. Rower magnetyczny zazwyczaj pracuje ciszej i łatwiej go zmieścić, ale również wokół niego zostawiam przestrzeń do swobodnych ćwiczeń.</p>
<p>Gdy mam mało miejsca, wybieram kompaktowy lub składany rowerek, który po treningu mogę odstawić w kąt. Jeśli wolę marsz albo bieganie, przed zakupem bieżni wyklejam taśmą malarską planowany obszar na podłodze. <i>Dzięki temu sprawdzam, czy urządzenie nie zablokuje drzwi ani przejścia</i>, a zarazem oceniam, czy będę ćwiczyć wygodnie i bezpiecznie.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: złożona bieżnia zajmuje mniej miejsca, ale nie oznacza to, że można ustawić ją tuż przy ścianie — podczas treningu warto zostawić za pasem biegowym wolną przestrzeń, by w razie potknięcia bezpiecznie zejść z urządzenia.</p></div><div class="article-qa"><h3>Najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)</h3><b>Co skuteczniej pomaga schudnąć: bieżnia czy rower stacjonarny?</b>
<p>Przy podobnym czasie i intensywności trening na bieżni, zwłaszcza bieganie, często pozwala spalić więcej kalorii niż spokojna jazda na rowerku. Mocna jazda z dużym oporem lub interwałami może jednak przewyższyć wolny marsz, a o redukcji decydują także regularność i bilans energetyczny.</p>
<b>Który sprzęt lepiej wybrać przy nadwadze lub wrażliwych stawach?</b>
<p>Rower stacjonarny zwykle mniej obciąża stawy, ponieważ ćwiczy się na nim w pozycji siedzącej, bez uderzeń stóp o podłoże. Wybór zależy jednak od indywidualnych możliwości, a po urazie lub przy dolegliwościach warto skonsultować plan z lekarzem albo fizjoterapeutą.</p>
<b>Ile kalorii można spalić podczas treningu na bieżni i rowerku?</b>
<p>Osoba ważąca około 70 kg może zużyć w 30 minut orientacyjnie 175 kcal przy umiarkowanym wysiłku na bieżni i około 280 kcal przy intensywniejszym. Godzina spokojnej jazdy na rowerku to mniej więcej 300–500 kcal, a szybsza jazda z większym oporem może podnieść wynik do około 700 kcal; są to szacunki, nie precyzyjne pomiary.</p>
<b>Jak bezpiecznie zacząć ćwiczyć na bieżni lub rowerku?</b>
<p>Przed treningiem warto zrobić kilkuminutową rozgrzewkę, a obciążenie zwiększać stopniowo. Na bieżni należy patrzeć przed siebie i korzystać z poręczy przy wchodzeniu oraz schodzeniu, a na rowerku zadbać o prawidłowe ustawienie siodełka i równy ruch kolan.</p>
<b>Ile miejsca trzeba przeznaczyć w domu na bieżnię lub rowerek?</b>
<p>Na rowerek stacjonarny warto przeznaczyć około 1,2 × 1,8 m, uwzględniając przestrzeń potrzebną do swobodnego wsiadania. Bieżnia zajmuje więcej miejsca: samo urządzenie często ma około 2 × 1 m, a za pasem i po bokach należy zostawić dodatkową przestrzeń dla bezpieczeństwa.</p></div>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Wayne Rooney: statystyki, rekordy i osiągnięcia, które zaskakują]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/wayne-rooney-statystyki-rekordy-i-osiagniecia-ktore-zaskakuja</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/wayne-rooney-statystyki-rekordy-i-osiagniecia-ktore-zaskakuja</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 00:22:37 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Michał Nowaczkiewicz]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Statystyki sportowe]]></category>
      <description><![CDATA[Wayne Rooney – statystyki kariery, rekordy w Premier League i najważniejsze osiągnięcia. Liczby pokazują, dlaczego był jednym z najlepszych napastników.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p>Gdy myślę o rekordach Wayne’a Rooneya, widzę piłkarza, który przez 13 lat był twarzą Manchesteru United i błyszczał w najważniejszych chwilach. W barwach klubu rozegrał 559 spotkań i zdobył 253 gole, dzięki czemu został <strong>najlepszym strzelcem w historii klubu</strong>. Wyprzedził Bobby’ego Charltona, który przez dziesięciolecia prowadził w tej klasyfikacji z dorobkiem 249 bramek.</p><div class="article-summary" style="background-color: #fcefe8; border: 3px solid #ED8A5C; padding: 20px; border-radius: 12px;"><b style="margin-bottom:2rem;display:block;">Wyróżnione informacje:</b><ul>
<li>Wayne Rooney zdobył 253 gole w 559 meczach dla Manchesteru United, zostając najlepszym strzelcem w historii klubu.</li>
<li>Z United wygrał pięć tytułów Premier League, Ligę Mistrzów i Ligę Europy, a także Puchar Anglii, cztery Puchary Ligi i Klubowe Mistrzostwa Świata.</li>
<li>W Premier League strzelił 208 goli i zanotował 103 asysty — jako jedyny zawodnik przekroczył w tych rozgrywkach granicę 200 bramek i 100 asyst.</li>
<li>Jego przewrotka w derbach Manchesteru w 2011 roku zapewniła United zwycięstwo 2:1 nad City i została uznana za najpiękniejszego gola w historii ligi.</li>
<li>W reprezentacji Anglii rozegrał 120 spotkań i zdobył 53 bramki. Był kapitanem kadry oraz jej rekordzistą pod względem goli i występów.</li>
<li>Podczas Euro 2004 strzelił cztery gole, a przez karierę reprezentacyjną wystąpił na czterech mundialach i trzech mistrzostwach Europy.</li>
</ul></div>
<p>Rooney imponował także wszechstronnością: strzelał, kreował akcje i pracował dla drużyny, a jego statystyki robiły wrażenie niezależnie od pozycji. Z Manchesterem United zdobył <strong>pięć tytułów Premier League i wygrał Ligę Mistrzów w 2008 roku</strong>, sięgnął po Puchar Anglii, trzy Puchary Ligi oraz Klubowe Mistrzostwa Świata. Kibice szczególnie pamiętają jego przewrotkę w derbach Manchesteru w 2011 roku. Po dośrodkowaniu Naniego Rooney trafił w okienko bramki Joe Harta, a gol stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii ligi.</p>
<blockquote>Wayne Rooney łączył skuteczność z niezwykłą wszechstronnością. Jego rekordy i widowiskowe gole na trwałe zapisały się w historii angielskiego futbolu.</blockquote>
<h3>Ponad 200 goli i 100 asyst — rekord, który wyróżnia angielskiego snajpera</h3>
<p>W Premier League Rooney zdobył 208 bramek, przez lata pozostając najlepszym angielskim strzelcem tych rozgrywek. W klasyfikacji wszech czasów zajmuje trzecie miejsce, za Alanem Shearerem (260 goli) i Harrym Kane’em (213). Zanotował też 103 asysty, więc dzięki połączeniu goli i ostatnich podań należy do najbardziej produktywnych zawodników w historii ligi. Co więcej, jako jedyny piłkarz w Premier League <strong>przekroczył granicę 200 goli i 100 asyst</strong>.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Osiągnięcia i trofea Rooneya" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Osiagniecia-i-trofea-Rooneya-11a3f43ec2.webp"/></figure><p>Rooney ustanowił ważne rekordy również w reprezentacji Anglii: zdobył 53 gole w 120 występach, a przez pewien czas był zarówno jej najlepszym strzelcem, jak i rekordzistą pod względem liczby rozegranych meczów. W Manchesterze United kibice cenili go nie tylko za liczby, lecz także za intensywność, odwagę i gole zdobywane z różnych pozycji. Właśnie połączenie wielkich osiągnięć z widowiskowymi momentami najlepiej tłumaczy, dlaczego Rooney pozostaje jedną z największych legend angielskiego futbolu.</p><h2>Legendarna przewrotka w derbach Manchesteru z 2011 roku</h2><p>Gdy wracam myślami do derbów Manchesteru na Old Trafford, rozegranych 12 lutego, wciąż widzę jedną akcję jak na powtórce w zwolnionym tempie. Manchester United prowadził 1:0 po golu Naniego, lecz po przerwie Mario Balotelli wyrównał. Spotkanie nabrało jeszcze większego napięcia i czułem, że za chwilę wydarzy się coś, o czym będziemy mówić latami.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Rekordy Wayne’a Rooneya" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Rekordy-Wayne-a-Rooneya-1f23b61f51.webp"/></figure><p>W 78. minucie Nani dośrodkował w pole karne. Wayne Rooney, ustawiony tyłem do bramki, wyskoczył i uderzył piłkę przewrotką. Futbolówka pomknęła w dalszy górny róg, poza zasięgiem Joe Harta. <strong>United objął prowadzenie 2:1</strong>, a Old Trafford eksplodowało z radości. To było trafienie, przy którym nawet rywale na moment zapominają o wyniku i po prostu podziwiają kunszt.</p>
<h3>Przewrotka, która uciszyła stadion i rozpaliła trybuny</h3>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Wayne Rooney statystyki" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Wayne-Rooney-statystyki-09605d44c4.webp"/></figure><p>Niezwykłe było nie tylko wykonanie, ale także stawka: <strong>derby, remis i końcówka meczu</strong>, gdy każdy błąd mógł kosztować punkty. United utrzymał prowadzenie do ostatniego gwizdka i wygrał 2:1. Przewrotka Rooneya szybko stała się symbolem Premier League, bo połączyła refleks, koordynację i odwagę. Na decyzję o takim uderzeniu piłkarz ma przecież ledwie chwilę.</p>
<p>Na tę wyjątkową akcję złożyły się następujące elementy:</p>
<ul>
<li>dośrodkowanie Naniego w pole karne,</li>
<li>wyskok i przewrotka Wayne’a Rooneya,</li>
<li>strzał w dalszy górny róg bramki,</li>
<li>zwycięski gol w końcówce derbów.</li>
</ul>
<p>Gole z przewrotki zachwycają, ponieważ wymagają doskonałego wyczucia czasu i kontroli nad ciałem. Rooney czysto trafił piłkę, choć stał plecami do bramki, a futbolówka wpadła niemal idealnie w okienko. Gdy dziś oglądam tę akcję, nadal widzę, jak wszystko zagrało perfekcyjnie: <strong>dośrodkowanie Naniego, lot piłki i wyskok napastnika</strong>, a potem ciszę tuż przed eksplozją trybun.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: Po meczu Rooney przyznał, że przewrotka była uderzeniem instynktownym — nie zdążył nawet pomyśleć o tym, jak ją wykonać. Gol został później wybrany najładniejszym trafieniem w historii Premier League w plebiscycie zorganizowanym z okazji 20-lecia ligi.</p></div><h2>Najważniejsze osiągnięcia i trofea w karierze Rooneya</h2><p>Wayne Rooney, wychowanek Evertonu i legenda Manchesteru United, zdobywał trofea w Anglii oraz na arenie międzynarodowej. Z „Czerwonymi Diabłami” sięgnął po pięć tytułów Premier League, wygrał Ligę Mistrzów w sezonie 2007/08 i Ligę Europy w sezonie 2016/17. Do tej kolekcji dołożył Puchar Anglii, cztery Puchary Ligi oraz Klubowe Mistrzostwo Świata — dorobek imponujący nawet na tle największych gwiazd swojej epoki.</p>
<p>Szczególnie mocno zapisały się w pamięci kibiców derby Manchesteru z lutego 2011 roku. Po dośrodkowaniu Naniego Rooney złożył się do przewrotki i posłał piłkę w samo okienko bramki Joe Harta. Gol zapewnił United zwycięstwo 2:1 nad Manchesterem City, a później uznano go za najpiękniejszą bramkę w historii Premier League. Rooney zapisał się również w dziejach reprezentacji Anglii: wystąpił na trzech mundialach i trzech mistrzostwach Europy, a 53 gole przez lata czyniły go najlepszym strzelcem kadry.</p>
<h3>253 gole, które zapisały Rooneya w historii futbolu</h3>
<p>W barwach Manchesteru United Rooney zdobył 253 bramki we wszystkich rozgrywkach i został najlepszym strzelcem w historii klubu. W Premier League strzelił 208 goli, co przez długi czas dawało mu drugie miejsce na liście najskuteczniejszych zawodników tych rozgrywek. W 2004 roku otrzymał nagrodę Golden Boy, a później wielokrotnie trafiał do jedenastek sezonu i zdobywał wyróżnienia za znakomitą grę.</p>
<p>Rooney triumfował także w rozgrywkach krajowych z Evertonem, a jako kapitan Manchesteru United wznosił najważniejsze puchary. Do jego osiągnięć należy również udział w mistrzostwach Europy w 2004 roku, podczas których Anglia dotarła do ćwierćfinału. Karierę zakończył jako jeden z najbardziej wszechstronnych napastników swojego pokolenia: strzelał gole, kreował akcje i pracował dla drużyny. O jego wpływie na futbol świadczą zdobyte trofea oraz ustanowione rekordy.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: Rooney strzelił 253 gole dla Manchesteru United, bijąc rekord Bobby’ego Charltona, który utrzymywał się przez 44 lata.</p></div><h2>Występy i gole Wayne’a Rooneya w reprezentacji Anglii</h2><p>Wayne Rooney przez lata należał do najważniejszych piłkarzy reprezentacji Anglii. Rozegrał w jej barwach <strong>120 spotkań</strong> i zdobył 53 gole, zostając najlepszym strzelcem w historii kadry. Budował ten dorobek od debiutu w lutym 2003 roku do pożegnalnego występu w listopadzie 2018 roku.</p>
<p>Na wielkiej scenie pojawił się bardzo wcześnie: w wieku 17 lat zadebiutował przeciwko Australii, a niedługo później strzelił pierwszego gola dla Anglii, w meczu z Macedonią. Szybko udowodnił, że nie jest tylko obiecującym nastolatkiem. Grał odważnie, utrzymywał piłkę pod presją i zarówno kończył akcje, jak i stwarzał kolegom okazje do strzału.</p>
<p>Najmocniej błyszczał podczas Euro 2004, gdzie <strong>zdobył cztery bramki</strong>: po dwie w spotkaniach ze Szwajcarią i Chorwacją. Anglia odpadła w ćwierćfinale po rzutach karnych z Portugalią, a kontuzja Rooneya w tym meczu mocno osłabiła drużynę. Mimo młodego wieku napastnik zakończył turniej w gronie jego najskuteczniejszych piłkarzy.</p>
<h3>Od kapitańskiej opaski do gola, który zapisał się w historii</h3>
<p>W kolejnych latach Rooney reprezentował Anglię na mundialach w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku oraz na Euro 2012 i Euro 2016. Podczas mistrzostw świata w 2014 roku strzelił gola Urugwajowi — pierwszego w finałach mundialu. Anglia długo czekała na to trafienie, ale nie pomogło jej awansować z grupy.</p>
<p>W 2014 roku, po odejściu Stevena Gerrarda z kadry, Rooney został kapitanem i z dumą nosił opaskę. W eliminacjach do Euro 2016 pobił rekord Bobby’ego Charltona: <strong>zdobył 50. bramkę dla Anglii</strong> w meczu ze Szwajcarią. Karierę reprezentacyjną zakończył z pięcioma golami na mistrzostwach Europy i czterema na mundialach; strzelał także w eliminacjach i meczach towarzyskich.</p>
<p>Rooney nie ograniczał się do zdobywania bramek. Często cofał się po piłkę, rozgrywał akcje i pomagał w pressingu, a trenerzy ustawiali go zarówno na środku ataku, jak i tuż za napastnikiem. Rekord 53 goli i 120 występów pokazuje skalę jego kariery, a jego energię najlepiej oddaje walka o każdą piłkę. Z kadrą pożegnał się w listopadzie 2018 roku, podczas towarzyskiego meczu z USA na Wembley.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: Rooney zakończył karierę w reprezentacji jako rekordzista zarówno pod względem liczby goli (53), jak i występów (120) — rzadkie połączenie, które pokazuje nie tylko jego skuteczność, ale i wieloletnią rolę w kadrze.</p></div>]]></content:encoded>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Czy śliwki tuczą? Kalorie, cukry i wpływ na dietę]]></title>
      <link>https://maratonkarkonoski.pl/czy-sliwki-tucza-kalorie-cukry-i-wplyw-na-diete</link>
      <guid isPermaLink="true">https://maratonkarkonoski.pl/czy-sliwki-tucza-kalorie-cukry-i-wplyw-na-diete</guid>
      <pubDate>Sun, 18 Oct 2026 00:22:19 GMT</pubDate>
      <dc:creator><![CDATA[Kuba Wiśniewczyk]]></dc:creator>
      <category><![CDATA[Zdrowie i dieta]]></category>
      <description><![CDATA[Czy śliwki tuczą? Sprawdź ich kaloryczność, zawartość cukrów i wpływ na dietę. Zobacz, ile możesz zjeść, by cieszyć się smakiem bez zbędnych obaw.]]></description>
      <content:encoded><![CDATA[<p>Świeże śliwki mają zwykle około 46 kcal w 100 g, dlatego kilka sztuk może być lekką przekąską. <strong>Średnia śliwka waży mniej więcej 65–70 g i dostarcza około 30–32 kcal</strong>. Wartości różnią się nieco zależnie od odmiany i stopnia dojrzałości. Owoce zawierają też dużo wody — około 87 g na 100 g — oraz mniej więcej 11 g węglowodanów.</p><div class="article-summary" style="background-color: #fcefe8; border: 3px solid #ED8A5C; padding: 20px; border-radius: 12px;"><b style="margin-bottom:2rem;display:block;">Wyróżnione informacje:</b><ul>
<li>Świeże śliwki mają około 46 kcal w 100 g, a średnia sztuka dostarcza około 30–32 kcal. Dzięki dużej zawartości wody mogą być lekką przekąską.</li>
<li>Suszone śliwki są bardziej skoncentrowanym źródłem energii: 100 g ma około 230–267 kcal. Warto odmierzać porcję, ponieważ łatwo zjeść ich więcej, niż się planowało.</li>
<li>Naturalne cukry w śliwkach nie wykluczają ich z diety redukcyjnej. Liczą się wielkość porcji i bilans energetyczny całego dnia, a błonnik może wspierać sytość.</li>
<li>Śliwki można jeść także wieczorem — sama pora nie powoduje tycia. Świeże owoce można połączyć z jogurtem, skyrem lub orzechami, by uzyskać bardziej sycącą przekąskę.</li>
<li>Błonnik i sorbitol wspierają pracę jelit, ale większa ilość może wywołać wzdęcia lub biegunkę. Warto zaczynać od niewielkiej porcji, pić wodę i obserwować reakcję organizmu.</li>
<li>Przy zaburzeniach glikemii, chorobach nerek lub stosowaniu warfaryny należy uwzględnić indywidualne zalecenia dotyczące porcji i składników śliwek.</li>
</ul></div>
<p>Suszone śliwki są znacznie bardziej kaloryczne w przeliczeniu na tę samą masę: <strong>100 g dostarcza przeciętnie 240 kcal</strong>, a jedna sztuka o wadze około 9–10 g — mniej więcej 22–24 kcal. Podczas suszenia ubywa wody, której pozostaje około 30 g w 100 g owoców, więc cukry i pozostałe składniki stają się bardziej skoncentrowane. W efekcie mała garść, czyli około 40 g, ma już blisko 95 kcal.</p>
<h3>Suszone morele i rodzynki: słodka przekąska z większą dawką energii</h3>
<p>Podobną różnicę widać w przypadku innych owoców: 100 g świeżych moreli to około 48 kcal, a suszonych — zwykle około 240 kcal. Rodzynki dostarczają około 300 kcal na 100 g, natomiast suszone daktyle — mniej więcej 280 kcal. <strong>Porcja 30 g suszonych owoców może mieć około 70–90 kcal</strong>; dokładna wartość zależy od rodzaju owoców i dodatku cukru.</p>
<p>Gdy mam ochotę na większą, soczystą porcję, wybieram świeże śliwki, a suszone traktuję jako skoncentrowaną przekąskę, którą łatwo zabrać ze sobą. W obu przypadkach <i>sprawdzam wielkość porcji i skład na opakowaniu</i>, ponieważ owoce kandyzowane lub dosładzane mogą zawierać więcej kalorii niż te bez dodatku cukru. Dla porównania: 100 g świeżych śliwek to około 46 kcal, a suszonych — około 240 kcal.</p><h2>Cukry w śliwkach — czy mają znaczenie podczas odchudzania?</h2><p>Cukry w śliwkach mają znaczenie podczas odchudzania, ale nie ma potrzeby rezygnować z tych owoców. Zamiast skupiać się na samej liczbie gramów cukru, warto uwzględnić porcję i bilans całego dnia. <strong>Świeże śliwki dostarczają zwykle około 40–50 kcal w 100 g</strong>, a także wodę i błonnik, który pomaga zwiększyć sytość.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Kalorie w śliwkach" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Kalorie-w-sliwkach-8c4183d310.webp"/></figure><p>Wartości odżywcze zależą od odmiany i dojrzałości. Słodsze są między innymi Stanley, President, Valor i Empress, natomiast wcześniejsze węgierki często mają bardziej kwaskowy smak. W miarę dojrzewania owocu zwykle przybywa cukru, a ubywa kwasowości. Średnia porcja — około 150–200 g, czyli 4–6 świeżych śliwek — dostarcza w przybliżeniu 60–100 kcal i 12–28 g cukrów. To cukry naturalnie obecne w owocach, spożywane razem z wodą, błonnikiem i innymi składnikami.</p>
<p>Dlatego świeże śliwki mogą być częścią diety redukcyjnej. Ich indeks glikemiczny wynosi orientacyjnie 35–53, a ładunek glikemiczny porcji 100 g jest niski — zwykle około 4–6. Ponadto błonnik spowalnia trawienie, a kwaśny smak niektórych odmian odróżnia je od słodkich przekąsek z cukrem dodanym. Aby zwiększyć sytość posiłku, można połączyć śliwki z jogurtem naturalnym, skyrem, orzechami lub owsianką.</p>
<h3>Słodka przekąska, która może wspierać sytość — pod warunkiem umiaru</h3>
<p>Podczas suszenia owoce tracą wodę, dlatego cukry i kalorie stają się bardziej skoncentrowane. <strong>Suszone śliwki dostarczają w 100 g orientacyjnie 230–267 kcal</strong>, 38–65 g cukrów i 7–9,4 g błonnika; wartości zależą od produktu i sposobu obróbki. Porcja 30–40 g, czyli mniej więcej 2–4 sztuki, zawiera około 70–100 kcal i 18–26 g węglowodanów. Może być wygodną przekąską, jednak jedząc owoce prosto z paczki, łatwo przekroczyć zaplanowaną ilość.</p>
<p>Cukier w suszonych śliwkach nie przekreśla ich wartości odżywczej. Owoce zawierają błonnik, sorbitol i polifenole, które wspierają pracę jelit. U osób wrażliwych sorbitol może jednak wywołać wzdęcia lub luźniejszy stolec. Choć indeks glikemiczny suszonych śliwek jest stosunkowo niski i wynosi około 29–45, wielkość porcji nadal ma znaczenie, szczególnie przy cukrzycy lub insulinooporności. W takim przypadku warto zjeść niewielką ilość z białkiem lub zdrowym tłuszczem, na przykład z jogurtem i pestkami.</p>
<p>Śliwki same nie spalają tłuszczu ani automatycznie nie powodują przyrostu masy ciała — <strong>o zmianie wagi decyduje przede wszystkim długotrwały bilans energetyczny</strong>. W trwającym 12 tygodni badaniu z udziałem 100 osób z nadwagą lub otyłością grupa jedząca suszone śliwki straciła średnio około 2 kg i 2,5 cm w obwodzie talii. W grupie, która otrzymała porady dotyczące zdrowych przekąsek, wyniki wyniosły około 1,5 kg i 1,7 cm. To obiecujący rezultat, ale nie dowodzi, że same śliwki odchudzają. Mogą natomiast pomagać zwiększyć sytość i ograniczyć podjadanie.</p>
<p>Świeże owoce sprawdzą się, gdy zależy nam na większej porcji przy umiarkowanej kaloryczności; suszone warto odmierzać i uwzględniać w jadłospisie. Śliwki dostarczają też potasu, witaminy K oraz związków przeciwutleniających, w tym antocyjanów i kwasu chlorogenowego. Przy wrażliwych jelitach najlepiej zacząć od małej ilości, ponieważ błonnik i sorbitol mogą nasilać dolegliwości. O tym, czy śliwki pasują do odchudzania, decydują przede wszystkim porcja, forma owoców — świeża lub suszona — oraz bilans całego dnia.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Wskazówka: odmierz porcję suszonych śliwek przed jedzeniem — po usunięciu wody są małe i łatwo zjeść ich więcej, niż planowano.</p></div><h2>Jak błonnik ze śliwek wpływa na sytość i trawienie?</h2><div class="article-special-block" data-special-block="header"><p>Wykonaj poniższe kroki, aby wykorzystać błonnik ze świeżych lub suszonych śliwek do zwiększenia sytości i wsparcia pracy jelit, a zarazem ograniczyć ryzyko dolegliwości trawiennych.</p>
<ol>
<li><strong>Dobierz formę i porcję do celu.</strong> Świeże śliwki dostarczają około 1,5–2 g błonnika na 100 g, natomiast suszone — około 7–9 g. Zacznij od porcji 150–200 g świeżych owoców albo 20–40 g suszonych. Te drugie zawierają więcej kalorii i cukrów w przeliczeniu na wagę, dlatego odmierzaj porcję zamiast jeść prosto z opakowania.</li>
<li><strong>Wykorzystaj błonnik, by zwiększyć sytość.</strong> Dodaj śliwki do owsianki lub jogurtu naturalnego albo zjedz je z garścią orzechów. Ponieważ błonnik spowalnia opróżnianie żołądka i trawienie, może przedłużać uczucie sytości i ograniczać podjadanie. Same śliwki nie spalają tłuszczu, ale mogą ułatwiać kontrolowanie apetytu oraz bilansu kalorycznego.</li>
<li><strong>Wspieraj regularność wypróżnień.</strong> Błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość stolca, a rozpuszczalny wiąże wodę i pomaga utrzymać jego odpowiednią konsystencję. Dodatkowo sorbitol zwiększa ilość wody w jelicie, zaś polifenole mogą wspierać mikrobiotę. Jedząc suszone owoce, pij wodę — bez odpowiedniego nawodnienia samo zwiększenie ilości błonnika może nie przynieść oczekiwanego efektu.</li>
<li><strong>Zwiększaj porcję stopniowo i obserwuj reakcję organizmu.</strong> Nagłe zjedzenie dużej ilości śliwek może wywołać gazy, wzdęcia, przelewanie lub biegunkę, zwłaszcza ze względu na sorbitol. Jeśli masz zespół jelita drażliwego lub nadwrażliwość na FODMAP, zacznij od małej porcji albo skonsultuj wybór śliwek z dietetykiem. Z kolei przy skłonności do biegunek ogranicz suszone owoce.</li>
<li><strong>Uwzględnij śliwki w posiłku i weź pod uwagę stan zdrowia.</strong> Przy zaburzeniach glikemii wybieraj kontrolowaną porcję i łącz śliwki z białkiem lub tłuszczem, na przykład z jogurtem i orzechami. Suszone owoce są bardziej kaloryczne niż świeże, mimo niskiego indeksu glikemicznego. Jeśli chorujesz przewlekle na nerki, zwróć uwagę na potas. Natomiast podczas stosowania warfaryny utrzymuj stałą podaż witaminy K i uzgodnij dietę z lekarzem.</li>
</ol></div><h2>Czy śliwki można jeść wieczorem na diecie?</h2><p>Śliwki jem wieczorem bez obaw — sama pora nie sprawia, że owoc zamienia się w tłuszcz. Liczą się przede wszystkim bilans całego dnia i wielkość porcji. Świeże śliwki mają zwykle około 40–50 kcal na 100 g, a porcja ważąca 150–200 g dostarcza mniej więcej 70–100 kcal oraz 3–4 g błonnika. Dzięki temu mogą być lekką przekąską, która zaspokoi ochotę na coś słodkiego.</p>
<p>Wieczorem wybieram raczej świeże owoce niż suszone, ponieważ w suszu usunięto wodę, a kalorie i cukry są bardziej skoncentrowane. Sto gramów suszonych śliwek to około 230–267 kcal, jednak niewielka porcja, na przykład 20–40 g, może dostarczyć około 70–100 kcal. Błonnik, sorbitol i pektyny wspierają pracę jelit oraz sytość, ale większa ilość może wywołać wzdęcia albo luźniejszy stolec.</p>
<figure style="text-align:center;"><img decoding="async" loading="lazy" alt="Śliwki a odchudzanie" src="https://maratonkarkonoski.pl/uploads/Sliwki-a-odchudzanie-53e91e67cd.webp"/></figure><p>Oto kilka sposobów na włączenie śliwek do wieczornego posiłku:</p>
<ul>
<li>zjedz porcję świeżych śliwek jako lekką przekąskę;</li>
<li>połącz je z jogurtem naturalnym lub skyrem, by dodać białko;</li>
<li>dodaj niewielką garść orzechów, aby posiłek był bardziej sycący;</li>
<li>wybierz małą porcję suszonych śliwek i uwzględnij ją w dziennym bilansie.</li>
</ul>
<h3>Śliwki na kolację? Smaczny wybór, który może sycić na dłużej</h3>
<p>Gdy mam ochotę na bardziej sycącą kolację lub przekąskę, łączę śliwki z jogurtem naturalnym, skyrem albo garścią orzechów. Białko i tłuszcz uzupełniają posiłek, a błonnik pomaga dłużej utrzymać sytość. Ponadto świeże owoce zawierają potas, witaminę K i polifenole, między innymi antocyjany oraz kwas chlorogenowy. Ich indeks glikemiczny jest niski lub umiarkowany, a susz ma zwykle niski IG — w obu przypadkach znaczenie ma jednak wielkość porcji.</p>
<p>Jeśli mam wrażliwe jelita, skłonność do refluksu albo wiem, że sorbitol nasila moje dolegliwości, wieczorem ograniczam śliwki lub wybieram inny owoc. Przy diecie redukcyjnej nie muszę ich skreślać; wystarczy, że uwzględnię je w dziennym bilansie zamiast dodawać do obfitej przekąski. Dlatego kilka świeżych śliwek to dla mnie smaczny, prosty wybór, który dobrze pasuje do diety.</p><div class="article-funfact-block" style="background-color: #fcefe8; color: black; margin: 10px 0px 15px 0px; padding: 15px; border-radius: 12px;"><p style="margin-bottom:0">Ciekawostka: śliwki zawierają sorbitol — naturalny cukier alkoholowy, który może wspierać wypróżnienia, ale u osób wrażliwych większa porcja wieczorem może wywołać wzdęcia lub dyskomfort.</p></div>]]></content:encoded>
    </item>
  </channel>
</rss>
